Võidupüha kui ood vabadusele
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 22. juuni 2022 Nr 26 /
Sel aastal on võidupüha oikumeeniline jumalateenistus Kuressaare Laurentiuse kirikus algusega kell 11. Jutlustab peapiiskop Urmas Viilma ja laulab koguduse segakoor Sauer dirigent Anneli Tarkmeele juhatusel. Ülekande jumalateenistusest teeb Pildiraadio ja seda saab vaadata aadressil pereraadio.com/pildiraadio või Pildiraadio Youtube’i kanali vahendusel.
88 aastat (1934) tagasi võttis vabariigi valitsus vastu otsuse tähistada 23. juunil Eesti vägede võitu Landeswehri üle Võnnu lahingus kui võidupüha. Aga ka kui lakkamatut võitlust rahva olemasolu ja poliitilise vabaduse eest. Kuna toona kaitses noor Eesti riik oma vabadust, siis nii seda sõda nimetama hakatigi. Vabadussõjast on kirjutatud raamatuid ja tehtud filme. Kolm aastat tagasi valmis järjekordne ja seda saab pärast paraadi 23. juuni keskpäeval näha Eesti Televisioonis.
Filmi „Vabadussõja lugu“ tutvustuseks öeldakse, et film on ennekõike sellest, kuidas kaosest ehitati sõja käigus üles riik. Oleme riigi ja rahvana uhked oma vabaduse üle ja saame seda moodsa tehnika vahendusel näidata kogu maailmale. Sel aastal tuleb ülekanne Kuressaarest, kuhu paraadile kogunevad kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred, aga ka liitlaste ja teiste partnerite esindajad ja orkestrid. Paraadi kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Eero Rebo, teleülekanne algab kell 11. Filmi järel saab ETVst vaadata riiklike teenetemärkide üleandmist. 22. juunil toimub Tallinna Vanasadama kruiisiterminalis pidulik teemaüritus „Eesti tänab“, kus riiklikud teenetemärgid saavad need inimesed, kelle pühendumus on muutnud Eesti elu paremaks. President Alar Karis annab Valgetähe V klassi teenetemärgi Tartu praostile ja kultuuriloo talletajale Ants Toomingale ning Ukraina sündmusi kohapealt kommenteerivale ajakirjanikule Anton Aleksejevile. Kokku on pälvinud teenetemärgi 148 inimest.
Vabadus on ka täna püha, aga sõda Ukrainas hoiab meeled ärevil ja seepärast märgime, et kaitseminister Kalle Laanet on osalenud neljal päeval, 14.–17. juunini kõrgetasemelistel kohtumistel Brüsselis, kus arutati nii Põhja-Euroopa regiooni julgeoleku arenguid kui sõda Ukrainas.
Vabadus on aare ja seda ei saa ega tohi unustada. Vabadussõja üks kangelasi oli admiral Pitka ja tema hõbeserviisi saavad huvilised nüüd näha Eesti Sõjamuuseumis, juuniküüditamise aastapäeval aga meenutati Värskas Eesti ohvitseride küüditamist ja hukkamist aastal 1941. Head võidupüha!