Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Kultuurisoovitus

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Depressioonis Jumal otsib abi

Psühhoterapeudi juurde tuleb mees, riputab kaabu varna ja ütleb nime pärimise peale: „Ma olen see, kes ma Olen!“ „Elu üksi ja armastuseta, aina teiste soove täites, võtab jõu. Kuigi sinu nimele antakse au, minnakse sinu nimel ka sõtta ja sinu õpetust ettekäändeks tuues põhjustatakse inimestele kannatusi. Mis au see siis on, mis elust me räägime? Hoopis surra tahaks!“ kõneleb ta.

Raske on panna sõnadesse, mida kogesin reedel, 9. juunil, vaadates Tartus laulupeomuuseumi siseõuel etendust „Oh Jumal!“. Jah, Jumal on depressioonis ja otsib abi psühhoterapeudilt, kelle nimi on Ingel. Probleeme on aastatuhandete jagu, aega neist rääkimiseks vaid üks seanss. Ematu, isatu, õdede-vendadeta. Inimene, kelle ta tegi oma näo järgi, enda sarnaseks – sõbraks, läks oma, mitte tema teed. Inglil, kes kasvatab autistist poega ja loodab, et poeg ütleb talle kord „ema“, on raske uskuda olukorda, kuhu ta sattunud on. Ka Jumalal on usk kadunud – usk, et millelgi on veel mõtet. Kaks katkist samal laval.

Kuulda salmide kaupa piibliteksti selle „looja“ poolt psühhoteraapia seansi käigus ettekantuna oli ühtaegu tuttav ja võõristav. Istusin esimeses reas. Jumal oli nii lähedal, siinsamas, et oleksin võinud haarata ta kuuesiilust. Oh seda tunnete virvarri!

Psühhoteraapiat ei tehtud ainult Jumalale, ka saalis olijad said sellest osas. Enese ja oma käitumise ning suhete analüüs, töö tunnetega, probleemide lahendamise oskus, silmitsi seismine oma pimedama poolega … Kõik see peegeldus lavalt saali ja hea rollimäng kasvatas empaatia tavalisest headusest kaugemale. Rollimäng, mitte vaid see teatraalne. Mõtle, mida tundis Iiob, kui ta oli jäänud ilma kõigest: varast, naisest, lastest, ja tema keha oli kaetud mädapaisetega, ainult seepärast, et sa tahtsid näha, kus on tema ustavuse piir.

Jumalik pool inimeses ja inimlik pool Jumalas. Selle üle kaalumine oli kohati absurdselt naljakas, aga kui tead pühakirja sügavust, siis ka hingekriipivalt valus. Vaatasin kannatavat Jumalat ja mõtlesin enda kogemusele, kui raske on tuua oma valu nähtavale. Muist emotsioonist tuli välja pisaratena, ülejäänu settib vaikselt. Võtaks veel vaadata, Draamateater mängib sama tükki.

Tartu laulupeomuuseumi sisehoovis etenduv suvelavastus „Oh Jumal“ on MTÜ Tartu Linnateater lavastus. Näidendi autor on Anat Gov, tõlkija Margus Alver. Lavastas Algis Astmäe, mängivad Maarja Jakobson, Helgur Rosenthal ja Sebastian Astmäe. Lähem info: https://fienta.com/et/s/suvelavastus-oo-jumal

Lea Saar

Tartu Maarja koguduse liige

Lea Saar. Erakogu.