Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tia Vene: eks me ole ju kõik Sakkeused!

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Käsmu kirikus ametisse seatud diakon Tia Vene (67) on teadaolevalt esimene vaimulik, kes on Käsmu kogudusest välja kasvanud.

18. juunil seadis Viru praostkonna praost Tauno Toompuu koos assistentidest õpetajate Urmas Karileedi ja Ulvar Kullerkupuga ametisse Käsmu koguduse diakoni Tia Vene. „See on suur luksus, et väikesel maakogudusel on nii õpetaja kui ka diakon. Toimetamist on siin palju, eriti suvisel ajal, kui Käsmu on puhkuste veetmise paik ja küla elanikkond kümnekordistub,“ jagab Käsmu koguduse õpetaja Urmas Karileet, kes hooldab ka Haljala ja Narva kogudust.

19. märtsil diakoniks ordineeritud Vene tugevuseks nimetab õp Karileet tema usu tugevust: „Ta on veendunud ja pühendunud ristiinimene, kel on igatsus tuua inimesi Jumala juurde. Mina soovitasin tal õppima minna.“ Üle pühapäeva peab diakon Vene Käsmu kirikus sõnajumalateenistusi, veel on tema ülesanne pidada palvusi, tegeleda laste- ja diakooniatööga. Pühapäevasel väikese Käsmu koguduse suursündmusel teenis kaasa koguni kuus vaimulikku. Lisaks nimetatule olid rõõmu jagamas ka Loksa kogudusest õpetaja Ahti Udam ja Tia Vene ordinatsiooniõde, Viru-Nigula diakon Aili Ilves.

1989. aastal Oleviste baptistikoguduses ristitud ja 2014. aastal Käsmu koguduses leeritatud Tia Vene ütleb oma kutsumuse kohta: „Tähtis on, et su süda põleb, et sul on armastus ja hoolimine inimeste vastu. Diakoni amet on see, mida tahtsin. Õpetajast ja diakonist Käsmu piisab. Olen tahtnud olla abiline.“ 2019. aastal pensionile minnes pühendus ta õpingutele usuteaduse instituudis.

Tia on terve elu olnud kooliõpetaja (õpetab nüüdki Eestis sündinud muulastele eesti keelt), elanud Tallinnas, ent palju on viibitud ka ema sünnikodus Käsmus, eriti suviti. Sideme Jumalaga leidis ta 1989. aastal Tallinna linnahallis toimunud gospelfestivalil. „Läksin kohale, sest tahtsin Piiblit saada. Piiblit ei saanud, aga sain Jeesuse. Olin nagu Sakkeus, kes ei osanud muud tahta kui näha, milline see Jeesus on. Ronis puu otsa ning Jeesus tuli ja ütles, et roni alla, täna pean jääma sinu kotta. Mul oli sama lugu. Eks me ole ju kõik Sakkeused!“ jutustab diakon Vene oma usuteekonna algusest.

Pärast kümmet aastat baptisti koguduse liige olemist otsustas ta vahetada konfessiooni ja pühenduda oma juurtega seotud Käsmu kogudusele: „Mõtlesin, et äkki oleks targem olla väiksemas kohas, kus on vähem töötegijaid.“

Lõpetuseks küsin alati reipalt ja nooruslikult äsja ametisse seatud diakon Venelt, mida tähendab küpses eas vaimulikuks saada. „Küpsus on hästi meeldiv, sest sellega kaasneb rahu ja usaldus Jumala vastu. Ma olen leidnud nii iseennast kui ka Jumala ja Jumal on minu leidnud,“ vastab ta, olles valmis pühenduma Käsmu koguduse teenimisele.

Kätlin Liimets