Viljade valmimise aeg

Sügis näitab juba oma palet ja öökülmad on tulekul. Küsime, kas saak on korjatud.

Urmas Nagel, Räpina koguduse õpetaja: Selleaastane saak on korjatud ja tean öelda, et tänavu viinamarjarohkusega kiidelda ei saa, saaki võib pidada keskmiseks. Meie koguduses on kõik majapidamised iseseisvad ja ma ei ole nende tegemistesse süvenenud. Olen liiga linnainimene ja ise ei kasvata midagi. Koguduse aia eest hoolitsevad hooldekodu töötajad ja aiasaadused lähevadki hooldekodu toetuseks. Aiast saadakse marju ja õunu, kasvuhoonest muid vilju, kartulid ja juurikad aga ostetakse. Sealsed töötajad on tublid ja toimekad, hooldekodu elanikud saavad soovi korral samuti aiatöödes kaasa aidata.
Viinamarjadest veini tegemine seisab alles ees, mõne pudeli armulauaveini koguduse tarbeks ikka saab. Suur osa veinist tuleb muidugi osta, sest igal jumalateenistusel on 20–40 armulaualist, pühade ajal sadakond.

Üllar Salumets, Urvaste koguduse õpetaja: Meie koguduse õunaaed on ubinaid täis ja korjamine käib. Ka praegu on üks korjaja aias tööl, ta on saadetud kriminaalhooldusametniku kaudu ja teeb oma ühiskondlikult kasuliku töö tunde. Meil on taoline leping, et siit kandist pärit inimesed kannavad karistust koguduse heaks tööd tehes. Suunan neid puid tegema, surnuaeda koristama, praegu siis õunu korjama. Kesknädalal on õunaaias talgud, millest varasematel aastatel on osa võtnud kümmekond inimest. Õunasortidest võib nimetada «Kuldrenetti», «Tartu roosi», «Antonovkat», «Liivi sibulõuna».
Üritame õunad müüa siinsele aktsiaseltsile, saadud raha kasutame koguduses jooksvateks kuludeks. Praegu on käsil puukuuri ehitus, aga varem oleme ostnud saadud raha eest lehepuhuri, tolmuimeja – asju, mida tavaliselt just iga päev ei osta.
Rita Puidet