Vana maja saab uue elu ja sisu
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 26. detsember 2007 Nr 52 /
Detsembrikuu alguses asutati EELK Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse initsiatiivil ja konsistooriumi kaasalöömisel uus sihtasutus – Tallinna Toomkiriku kristliku kultuuri ning eetiliste väärtuste õppe- ja konverentsikeskus.
Sihtasutus on ellu kutsutud Kiriku tn 8 asuva toomkoguduse ajaloolise pastoraadihoone renoveerimiseks, haldamiseks ja majandamiseks. Sihtasutuse nõukogusse kuuluvad Keit Pentus (esimees), Ivi Eenmaa, Ivar-Jaak Salumäe, Jüri Ratas, Vahur Klaase, Aarne Saar, Jüri Ott ja Urmas Viilma. Juhatus on kolmeliikmeline: Jüri Ehasalu, Jüri Kraft ja Toivo Jürgenson.
Seisnud algupärasena 300 aastat
Toomkiriku taga asuv hoone on üks paremini säilinud ehitisi Toompea suure tulekahju järgsest taastamisest 17. sajandi lõpul. Haruldaseks muudab maja see, et tema põhiplaan on 1697. aastast, s.o valmimisest peale praktiliselt muutumatu püsinud.
Ajalooliselt on see maja kuulunud nii toomkogudusele kui ka üldkiriklikele struktuuridele. 1940. aastaist kuni 1994. a-ni olid seal ka kirikuvalitsuse ja peapiiskopi tööruumid ning Usuteaduse Instituut.
Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe sõnul on kogudus seadnud ülesandeks ajalooline hoone heal tasemel restaureerida. Praeguseks on valminud eskiisprojekt ehitusajalooliste väliuuringutega, samuti tehtud ulatuslikud tehnilised uuringud. Et tegu on muinsuskaitselise hoonega, siis tuleb renoveerimisse suure tähelepanuga suhtuda, küll aga soovitakse kasutusele võtta lisaks põhikorrusele ka kelder ja pööning.
Koostöö haridusministeeriumiga
Sihtasutuse tööl on praegu kaks suunda: kõigepealt projekti koostamine ja selle rahastamine ja siis juba ehitaja ning partnerite otsimine. Et tegu on tulevase konverentsi- ja koolituskeskusega, siis hakatakse kohe aktiivselt sisulise töö partnereid otsima.
Konkreetne samm on astutud kohtumisel haridusminister Tõnis Lukasega. Koguduse juhatuse esimehe Raido Rüütli sõnul oli kohtumine igati positiivne. Minister näeks koostöövaldkonda eetilise kasvatuse pinnalt nii õpilaste kui ka õpetajate koolitamisel. «Kui me tahame misjonit teha, peame rääkima seda keelt, millest ühiskond aru saab,» selgitas Rüütel. «Seepärast on meie visioon veidi laiem ja me loodame väga koostööle Eesti Kirikute Nõukoguga.» Tulevasest koostööst on huvitatud ka Usuteaduse Instituut.
Kiriku 8 hoonesse on plaanis kujundada muuseumi pinnad, et Toomkiriku mitmekesist kunstikogu eksponeerida. Õppetöö ja konverentside korraldamisel tehakse tihedat koostööd Toomkirikuga, et võimaldada kirikuruumi, kabelite, orelite ja kunstiväärtusliku inventari kaasamist kultuuriprojektidesse.
Esialgsete pakkumiste järgi peaks maja valmimiseks kuluma umbes 15–30 miljonit krooni. «Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuses on meid abikõlblikuks tunnistatud,» ütles Rüütel. «Loodame ka Tallinna linna toele ja kindlasti soovime kaasata erakapitali.»
Ajalooline maja soovitakse taasavada aastal 2011, mil Tallinn saab Euroopa kultuuripealinnaks.
Tiiu Pikkur