Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

VÄLISUUDIS

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Annetused Porvoo kiriku taastamiseks

Soome eraisikud ja ettevõtted on Porvoo toomkiriku taastamiseks annetanud umbes 200 000 eurot.

Mullu mais tulekahjus puitosad kaotanud kiriku kahju hinnatakse 4,3 miljoni euro suuruseks, millest 3,3 miljonit korvab kindlustus. Taastamise käigus plaanitakse ära teha ka enne tulekahjut tegemist oodanud tööd.

Kirik taastatakse 2008. aasta augustiks, ent kiriku saal soovitakse kasutusele võtta juba varem.

15. sajandi keskel rajatud Porvoo kirikut peetakse Soome tähtsaimaks keskaegseks kivikirikuks.

Tampere toomkirik tähistab teatrietendusega juubelit

19. mail möödub sada aastat Tampere toomkiriku õnnistamisest.

.

Juubelit tähistatakse kirikus aasta jooksul mitme kultuurisündmusega – toimuvad teatrietendused, kontserdid ja pidustused, ilmub juubeliteos ja -postmark.

Pühapäeval, 23. märtsil tõi Kari Hakala kirikus lavale Tytti Issakaise näidendi «Viha päevad 1918», mis räägib 1918. aasta sõjasündmustest toona elanud praosti ja tänapäeva kirikuõpetaja silmade läbi. Ilustamata, püssipaukude ja ajakohase muusikaga etendus toob publikuni inimeste sõja-aegsed võitlused ja valikuraskused. Koguduse, linna ja töölisteatri koostöös valminud etendust saab näha veel kümnel korral.

1918. aasta kevad oli Tamperele raske – märtsis piirasid marssal Carl Gustaf Emil Mannerheimi juhitud valgete väed punaste jõudude poolt kaitstava linna sisse. Linnakodanikud jäid Põhjamaade ajaloo rängimate lahingute keskmesse ja varjusid kirikutesse. Aprilli algul andsid kaitsjad alla: Tampere viha päevil suri kaks tuhat punaste ja enam kui seitsesada valgete esindajat, ligi 11 000 punast võeti vangi ning üle viiesaja perekonna jäi koduta.

Tampere kiriku ehituseks asuti kirikunõukogu otsusega raha koguma 1897. aastal ning 1899. aastal võitis arhitektuurikonkursi 23 kandidaadi seast Lars Sonck. 1902. aastal kinnitas senat ehitusplaani, nimetas ehitatava kiriku Johannese kirikuks ja ehitamine võis alata. Kirik õnnistati 1907 ning nimetati toomkirikuks 1923. aastal.

Välisajakirjanduse põhjal refereerinud

Marge Hõbe