Valimiste künnisel, ka 16aastased
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis / Number: 11. oktoober 2017 Nr 40 /
Täna õhtuni saab osaleda kohalike omavalitsuste valimiste eelhääletamisel. Kella kaheksani õhtul on avatud kõik 557 jaoskonda üle Eesti, kusjuures hääletamas saab käia nii elukohajärgses valimisjaoskonnas kui ka väljaspool elukohta hääletamist korraldavas jaoskonnas. Elektrooniliselt saab eelhääletamise korras hääletada täna kuni kella 18ni. Homsest kuni pühapäevani on valimisprotsess peatatud.
Pühapäeval, 15. oktoobril valib Eesti uuenenud kohalikele omavalitsustele uued volikogud. Selleks kutsutakse oma häälega osalema kõiki kodanikke, kes veel ei ole eelhääletamisele jõudnud. Võimalik on protseduur sooritada oma elukohajärgses valimisjaoskonnas kui ka e-valimisena aadressil www.valimised.ee.
Esimest korda Eestis osalevad valimistel ka noored alates 16. eluaastast. On veel vara rääkida, milline on koolinoorte valimisaktiivsus. On väljendatud kahtlust, kuivõrd on 16–17aastased selleks küpsed. Küsitud on, kust saavad nad oma valimismeelsuse kujundamiseks informatsiooni. Õppekavasid selleks muudetud ei ole. Vähe sellest, koolides on keelatud valimispropaganda mingiski vormis. Eks ikka selleks, et oleks välistatud ajupesu – iga inimene, ka 16aastane, peab oma hääle andmisel lähtuma isiklikust veendumusest. Oht on ilmne ning selle välistamiseks liiguvad koolides ka jälgijad, kes hoiavad olukorral silma peal.
„Tore oleks, kui linnaruumis oleks ohutum jalgratta ja rulaga sõita,“ saan vastuse gümnasistilt, kui pärin, millist tulemust ootab ta valimistelt. Ta nendib, et valimistega seonduv kipub talle klassikaaslastega kaugeks jääma, samas on neil tunnivälisel ajal kombeks arutada, keda valida. „Meie koolist kandideerib ka paar õpetajat, samuti teame mitmeid kandidaate isiklikult,“ räägib Karl, tunnistades, et üldiselt valitakse ikka nägu, mitte parteid. „Mul on oluline, et parempoolsed võidaks,“ teatab ta.
Tartu eliitgümnaasiumis õppiv Madli tunnistab, et tüdrukute ringis on valimised vägagi teemaks. „Meid huvitab, mida see või teine kandidaat ja partei lubavad, kuidas meie ühist elukeskkonda paremaks teha,“ selgitab neiu, kes on juba hääletamas käinud. „Käisime kambaga kaubamajas, see oli tegelikult väga põnev,“ tunnistab ta.
Liina Raudvassar