Valimised on alanud
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis / Number: 10. veebruar 2021 Nr 6 /
Kuigi kirikukogu otsusega võib korralisi valimisi läbi viia kuni 30. aprillini, on esimestes EELK kogudustes nõukogu ja juhatuse uued liikmed juba ära valitud.
Päris aasta algusest, 3.–10. jaanuarini toimusid juhtorganite valimised Viru praostkonna Iisaku koguduses. Tulemust võib nimetada murranguliseks, sest tõi kogudust juhtima mitmed uued inimesed, teiste hulgas vahetus isik ka juhatuse esimehe ametis. 30 aastat juhatuse esimehe ametit pidanud Anne Ferschel andis ameti üle valla arendusspetsialistina töötavale Piret Anveltile.
Ferschel ütleb, et hästi laabunud valimiste eelduseks on korralik korraldus: „Võtsime õpetajaga täiskogu nimekirja ette ja vaatasime sisuliselt inimene inimese haaval läbi. Edasi toimusid konkreetsed jutuajamised ja nõnda need kandidaadid tulid. Ei saa öelda, et raske oli, aga tõsiselt tuli võtta. Lõppvestlus jäi õpetaja peale, aga nõu pidasime koos. On rõõm, et uude nõukogusse tuli mitmeid uusi nooremaid inimesi.“
Proua Anne nimetab koguduse juhatuse esimehe ametit meeskonnatööks, kus soolo ei vii sihile: „Suhtlemine koguduseliikmetega ja alaline kontakt õpetajaga aitab luua ühte jalga astumise tunde. Seda on vaja, et parematel ja ka pahematel päevadel hakkama saada.“ Annel on hea ametit üle anda, sest Iisaku kogudus on heal järjel: „Majanduslik pool on korras. Kirik on korras ja arvel on isegi natuke raha, millega eluga edasi minna.“
Ka Võnnu koguduses Tartu praostkonnas korraldati valimised nädala jooksul. Õp Urmas Paju nimetab teenitavat kogudust tüüpiliseks maapiirkonna koguduseks: „Inimesi, eriti neid, kes on valmis nõukogus olema, ei ole üleliia. Inimesed tahaks lihtsalt kirikus käia, aga kui neile selgitada, on nad valmis ka mõistma, et kogudus ootab panustajaid.“
Tema selgitusel saadi kokku 10 vabatahtlikku, kellest seitse valiti nõukogusse ja ülejäänud jäävad asendusliikmeteks. 7. veebruaril lõppenud valimistenädala võtab ta kokku sõnaga „stabiilsus“, sest oluliselt uusi inimesi juhtorganitesse ei tulnud.
„Meil läks ikka üle ootuste hästi. Toimus lausa sõbralik rebimine, kes saab võimaluse kandideerida. Palju lõi kaasa kohaliku külaseltsi inimesi, kes ongi aktiivsed kogukonnaelus. On inimesi erinevatest generatsioonidest, ka päris uusi koguduseelu seisukohalt. Kõik oli väga pidulik ja võin öelda, et me nautisime protsessi suuresti,“ kirjeldab 31. jaanuaril toimunud valimispäeva Harju-Madise õp Reet Eru. Ta selgitab, et päev algas kl 11 jumalateenistusega, sisaldas ka kirikukohvilauda ning kell 15 oli kogudusel uus nõukogu, juhatus ja valitud nii sinodisaadikud kui revident.
Juba valimistejärgsel päeval olid õpetaja sõnul uued valitud valmis tegudeks: „Piltlikult öeldes olid käised üles kääritud. Ma ei jõua oma koguduse teokaid ära kiita. Nendega pole ükski ettevõtmine raske. Ja mis põhiline – igav meil ei ole!“
Ka õp Anu Konks on tulvil rahulolu. Saaremaa Jämaja ja Anseküla koguduses toimunud valimised andsid pastorile kindla signaali, et inimesed hoolivad oma kogudusest väga. Mõlemas koguduses jõudis koguduse tüüri juurde uusi tegijaid, 30ndates eluaastates teotahtelisi inimesi.
Ta tunnistab, et oli valimiste eel päris mures: „Anseküla koguduses on 20–30 inimest ja viimastel aegadel oleme kasutanud võimalust valida vaid juhatus nõukogu ülesannetes. Kui nüüd selgus muudatus seaduses, olin päris murelik, et kas saame inimesed kokku.“ Palju rõõmu tõid uued inimesed. Nõnda näiteks on nüüdsest Anseküla koguduse juhatuse esimeheks Saaremaa volikogu liige Andrus Raun.
Liina Raudvassar