Vabadus on vastutus

/ autor: ek / rubriik: Uudis / ilmunud:  /

Pühapäeval meenutati Võrus suurejooneliste üritustega 20 aasta tagust sündmust. Õhtul esines võrulastele kõnega president Toomas Hendrik Ilves.Päev algas jumalateenistusega Katariina kirikus, kus kirikulisteks olid  linnarahvas, endised vabadusvõitlejad, Vaba-Sõltumatu Kolonni Nr 1 asutajad ja mõttekaaslased. Altari ees seisid lipud, sealhulgas ka meie oma sinimustvalge, mille julged noored tõid välja 21. oktoobril 1987. aastal.
Jumalateenistusel teenisid Võruga seotud vaimulikud: kohalik õpetaja Andres Mäevere, Narva koguduse õpetaja Villu Jürjo ja Los Angelese koguduse õpetaja Jüri Pallo. Jutlustas toonane Urvaste koguduse õpetaja Villu Jürjo, kes tunnustas noorte inimeste julgust võtta valikuriske. Tegude suurust või väiksust saab hinnata vaid aja mõõtmes. Tegu, mille tulemiks oli vabadus, seadis paljudele kõrgendatud vastutustunde.
USA läänerannikult tähtpäevaks koju lennanud Jüri Pallo ütles, et tema jaoks on oluline isamaa ja seda väljendav meelsus. Pärast jumalateenistust esitleti Kandles juubeliraamatut «Võru veri ei värise». Tabavale pealkirjale viidates ütles Jüri Pallo: «See on tõsi, kui oled kodus. Võrulase veri väriseb välismaal, sest tahab alati koju ja igatseb Võrumaa järele.»
Õhtune tõrvikutega rongkäik, mis kulges Vabadussõjas langenute kalmudelt keskväljakule, tõi kohale tuhandeid inimesi. President Ilves tänas oma pöördumises julguse eest neid, kes olid Võru kalmistul ka täpselt 20 aastat tagasi: «Sest te tõestasite, et võõrvõim ei olegi nii tugev, et võõrvõimu mundriahelikud ei suuda teid kinni pidada. Te andsite lootust, et vabadus on tulemas.»
Sirje Semm