Uus portaal soovib olla ühenduslüli kiriku ja ühiskonna vahel
/ Autor: Liina Raudvassar / Rubriik: Uudis / Number: 6. mai 2020 Nr 19 /
„Tegemist on platvormiga, kus saavad kaastööd teha ja oma avamust avaldada kõik EELK liikmed,“ ütleb konsistooriumi avalike suhete spetsialist Regina Hansen aprillis avatud uudisteportaali e-Kirik tutvustades.
Keda näete portaali tarbijana?
Regina Hansen: See on avar kasutajaskond. Inimene, kes ei ole igapäevane kirikuskäija, kes võib-olla ei teagi kirikust suurt midagi. Heatahtlik otsija, kes siiralt sooviks teada saada kiriku asjadest. Püüame pakkuda kirikuelu kohta päevakajalist ja harivat materjali. Ka neile, kes kiriku puhul huvituvad eelkõige kultuuriloolisusest. Portaal võiks olla ühenduslüli kiriku ja ühiskonna vahel.
Kes on portaali tellija?
Kui koostati kiriku arengukava, kirjutati sisse lause vajadusest sellise veebivärava järele. Kuna kirikuvalitsus arengustrateegia kinnitas, siis võib nimetada tellijaks ka kirikuvalitsust, aga õigem oleks siiski öelda, et tellija on EELK tervikuna. Portaal esindab meie kiriku vaateid. Et oleks selle pinnalt võimalik millegi poolt või ka vastu rääkida. Et ühiskonnas tekiks diskussioon. Et kiriku tegemisi ühiskonnas mõistetaks.
EELK uudiste kajastamise vajadust olen oma töös avalike suhete alal pidevalt tajunud.
Miks ei saaks selliseks kirikuelu uudiseid vahendavaks kanaliks olla ajaleht Eesti Kirik? Kuivõrd on lehe ja portaali puhul tegemist konkureerivate, mil määral teineteist täiendavate kanalitega?
Kahtlemata on tegemist teineteist täiendavate, koostööliste platvormidega. Eesti Kiriku tähendust luterliku kiriku väljaandena loodud portaal sugugi ei vähenda. See ei ole kordagi olnud eesmärgiks. Kord nädalas paberkandjal ilmuva väljaandena ei suuda Eesti Kirik aga tagada vajalikku operatiivsust uudiste edastamisel. Portaalis on viited kahele luterliku kiriku väljaandele: Eesti Kirik ja misjonikeskuse ajakiri Meie Misjon. Oluline on koostöö Eesti Kirikuga, häid näiteid on juba.
Kuidas aitab portaal kiriku teemasid avada?
Üldiselt pälvivad kirikuga seotud teemad ühiskonnas laialdast huvi. Peapiiskop Urmas Viilma on aktiivne meediapersoon ja tema päevakohased kommentaarid on meedias oodatud. Meediaga on kirikul hea koostöö ning ajakirjandus on meie vastu huvi tundnud ja olnud ka heatahtlik, aga paratamatult on nii, et kui mõni ajakirjanik ei ole ise kirikuinimene, siis ta võib tahtmatult mõnest asjast vildakalt aru saada või pole kokkupandud loos rõhuasetused päris paigas. Seda saame oma portaalis vältida.
Kas püstitatud eesmärgid on täitunud või täitumas?
Sellest on vara rääkida, sest töö on alles algusjärgus ja me pole kõiki rubriikegi veel avanud. See on küll kindel, et uudiste puudust meie kirikul ei ole. Hetkel ei ole portaalis veel kosta meie kiriku inimeste häält, aga tahaks, et kõik meie liikmed tunneks, et e-Kirik räägib meist kõigist, meie kõigi nimel ja meile olulistel päevakajalistel teemadel.
Tulemas on arvamusartiklid, samuti kirjutised meie töövaldkondadest, koguduste elust. Sooviks esile tuua ka töötegijaid, kes koguduses jäävad vaimuliku seljataha. Portaali täiustamine toimub iga päev. Abi on asjakohasest tagasisidest.
Mil viisil saaks kaasata senisest enam huvilisi?
Eks see võtab aega, et info portaalist üldse leviks. Esmalt soovitakse kindlasti näha, mida kanal endast kujutab. Võimalik, et on ka umbusku. Praeguse eriolukorra ajal, mil kirik suhtleb omavahel peamiselt läbi veebi ja portaali nimi on e-Kirik, võib tekkida arusaam, et kirik tavatähenduses kaotab tähtsuse, kolibki kuhugi põranda alla ja jääbki ainult küberruumis ringi kolistama. Ei, e-Kirik on siiski vaid üks kanal kiriku tegemiste vahendamiseks ja eesmärk on päriselu võimendada, mitte olla asi iseeneses.
Kes kuuluvad portaali tegijate meeskonda?
Portaali käivitamise idee tuli peapiiskop Urmas Viilmalt tegelikult juba siis, kui kirikusse tööle asusin (novembris 2017). Aeg-ajalt on portaali teema jälle kirikus jutuks tulnud. Tükk aega kogusin julgust, veeretasin seda mõtet ja otsisin enda jaoks vabandusi, miks mitte seda kohe ära teha. Sisuplaan oli enam-vähem valmis selle aasta alguses. Õige ja kindel tunne käivitada tuli eriolukorra saabudes. Suureks abiks olid Riina Sildvee, kirikuvalitsuse arvuti tarkvaraspetsialist, ning Põlva koguduse õpetaja ja meie avalike suhete assistent Toomas Nigola, kuid teisigi kaasamõtlejaid on juba üksjagu. Igapäevased uudised kogun kokku enamasti mina, kuid tulevikus loodan kaasa haarata erinevaid autoreid, sest tegemist on ikkagi meie kiriku ühise asjaga.
Liina Raudvassar