Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Uued koraaliseaded: et lauluvara kirikus uueneks

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Esitluskontsert Tallinna Jaani kirikus. Projektkoori juhatasid dirigendid Sigrid Põld, Marika Kahar, Tuuliki Jürjo ja Eve Padar, orelil saatis Kadri Ploompuu. ErakoguTallinna Jaani kirikus toimunud kontserdil esitleti nooti «Koraaliseaded naiskoorile».
Üks meie luterliku kiriku põhimõtetest on uuenemine. Uueneda iga päev, iga tund, igal ajahetkel ja kõiges. Ajalooprotsessid käivad aga oma rada. Nii on mitmedki väljendusvahendid jäänud mitte ainult eelmise, vaid kohati isegi üle-eelmise sajandi tasemele. Sama lugu on juhtunud ka meile nii igapäevaselt tuttava koraaliga.
Siinkohal ei taha laskuda ajaloolistesse uurimustesse, et mitu sajandit siis täpselt samamoodi lauldud on, vaid kinnitada – me tahame uueneda.
Nii otsustas EELK Kirikumuusika Liit tellida 2008. aastal viielt eesti heliloojalt koraaliseadeid kolmele kooriliigile: naiskoorile, segakoorile ja noortekoorile ehk kolmehäälsele segakoorile. Heliloojad, kelle poole pöörduti, on Mart Jaanson, Tuuliki Jürjo, Rein Kalmus, Piret Rips ja Mart Siimer. Iga helilooja valis KMLi etteantud nimekirjast 6–8 koraali ja töö võis alata.
Mõningaid koraaliseadeid sai esitada juba 2009. aastal KMLi üldkoosolekul. Esimese noodi väljaandmiseni jõuti alles (või juba?) nüüd. 11. novembril toimus Tallinna Jaani kirikus noodi «Koraaliseaded naiskoorile» esitluskontsert. Selleks oli moodustatud projektkoor, mida juhatasid dirigendid Sigrid Põld, Marika Kahar, Tuuliki Jürjo ja Eve Padar, orelil saatis Kadri Ploompuu.
Rõõmustav oli kontserdil näha kõiki heliloojaid, kes ise ka aktiivselt kaasa lõid – Mart Siimer, Rein Kalmus ja Piret Rips oma laule saatmas, Tuuliki Jürjo juhatamas ning Mart Jaanson avapalvet pidamas. Tore oli kuulda ka kõigi heliloojate mõtteid koraalide ja nende seadistamise kohta.
Kontsert kujunes tõesti meeliülendavaks elamuseks nii lauljatele kui kuulajatele. Seaded olid oma loomult ja «kirjatehnikalt» väga erinevad. Oli lihtsamat koraalikäsitlust Piret Ripsi poolt, rahvalikkusele kaldumist Tuuliki Jürjolt ning kaasaegsema helikeele kasutamist meesheliloojatelt.
Ka raskusastmelt on seaded küllaltki erinevad, nii et uut lauluvara võiks leida sellest noodist endale nii maakirikute koorid kui professionaalsed koosseisud. Miks mitte isegi laulupeole repertuaari otsides sellesse kiigata. Üllatavalt mugav oli laulda isegi kõige kaasaegsemas võtmes kirjutatud seadeid. Kontserdi lõpetas võimas «Üks kindel linna ja varjupaik» Mart Jaansonilt.
Esitluskontserdil kõlas uuest noodist vaid kümme laulu, seega jääb avastamisrõõmu veel paljudele. Loodetavasti näevad järgmisel aastal ilmavalgust ka segakoori ning noortekoori noot.
Nooti, mille hinnaks 94 krooni, on võimalik osta või tellida EELK Kirikumuusika Liidust telefonitsi või e-posti teel (kml@eelk.ee). Et noodis on trükitud vaid kooripartiid, siis laulude saated saab CD-lt, mis maksab 31.30.
Tuuliki Jürjo