Üks mõte ootas kaua

Juulis oma 90. juubelit tähistanud Elviine Põder Pärnust avas sünnipäeva paiku Pärnu Eliisabeti kiriku leerisaalis oma esimese maalinäituse. «Eks ma maalin seda, mis mul koduõues paistab,» seletas auväärses eas, 88aastaselt kunstitegemist alustanud proua. Mõningaid episoode joonistab ja maalib ta ka peast. «Kuidas ma ikka sinna neid puid ja jõgesid maalima saan,» rääkis autor, «peab ju kõik need rasked asjad kaasa võtma, mis selleks vaja.»
Juulikuine pidupäev tõi Elviine Põderi laua peale hulga lilli. Kuigi kõrges eas kunstihuviline ise väitis, et tema käed juba värisevad ja nägemine halb, ei tule see tema piltide pealt küll esile.
Kirgastes toonides suvelilled erinevates vaasides, tuules kaarduvad kaseoksad või kirjudes värvikombinatsioonides nelgipundid – ülima täpsusega ja väga peene pintsliga paberile kantud taimed tunduvad ehtsad. Kuigi autor oma sõnul ei ole kunagi maalimist õppinud, tuleb siiski tunnistada, et tal on ilmselgelt oma selge käekiri ja väljendusmeetod.
Piltide juures seletusi jaganud Elviine Põder ei olnud ise kõikide asjadega rahul. Kõneka rannapildi puhul arvas ta, et kivid on liiga erivärvilised. «Ma oleks tahtnud neid ühtlasemalt teha, aga igaüks tuli nii isesugune,» kirjeldas ta tööprotsessi.
 Ühe pildi valmimiseks kulub autori sõnul aega umbes nädal. Kui praegu kasutab Elviine Põder peamiselt akvarellvärve, siis järgmisena tahaks ta õlivärve proovida. «Või klaasile maalida,» mõtiskles ta.
Täitmata jäänud unistusi on proual ka. «Ükskord nägin raba ääres mände, mida käisin ikka ja jälle vaatamas,» seletas ta. Teiselgi aastal käis ta neid mände imetlemas. Kolmandal aastal olid männid maha raiutud. «Vot neid oleksin ma küll väga tahtnud maalida,» jäi ta mõttesse. «Aga siis ma ju veel maalimisega ei tegelenud,» lisas ta selgituseks.
Elviine Põderi näitus Pärnu Eliisabeti kiriku leerisaalis jääb avatuks augusti lõpuni.