Üheskoos kompromisside kaudu vastu jumalateenistuse uuendusele
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 19. septembet 2007 Nr 35 /
Augustikuu viimastel päevadel toimus Tallinnas EELK liturgiakomisjoni koosolek, kus oli teemaks kirikukäsiraamatu piiskoplikus nõukogus menetlemise täpsem ajakava ja kord ning jumalateenistuste käsiraamatu parandus- ja täiendusettepanekud.
Koos õpetuskomisjoni esimehe Arne Hiobiga analüüsiti õpetuskomisjoni viimast koosolekut, mille päevakorras oli piiskopliku nõukogu poolt antud ülesanne hinnata jumalateenistuste käsiraamatu eelnõu.
Arne Hiob tõdes, et õpetuskomisjoni otsus uue käsiraamatu kohta, mis sündis koosoleku käigus, oli järgmine: «Õpetuskomisjoni soovitus piiskoplikule nõukogule: leida viis mõlema liturgilise korra õiguslikuks kinnitamiseks ning nn vana agenda keeleliselt redigeeritud variandi seadmiseks Intraneti liturgilise materjali alla.» Hiob leidis saalomonliku tarkusega, et «kirikus on suur osa neid vaimulikke, kes toetavad uut käsiraamatut, on ka palju vastaseid. Kui koos uuega jääb kasutusele ka vana agenda, võib rohkem vaimulikke anda toetuse uuele käsiraamatule. Kui kõrvuti on kaks varianti, siis aja jooksul võib vana agenda kasutuselt kaduda, kui uus raamat on parem. On ka see võimalus, et uut kasutatakse mingi aeg ja pöördutakse siis vana juurde tagasi».
Liturgiakomisjon arutas põhjalikult õpetuskomisjoni seisukohti ning otsustas: «Toetada õpetuskomisjoni soovitust piiskoplikule nõukogule, et leida viis mõlema liturgiakorra (uue jumalateenistuste käsiraamatu jumalateenistuskord ja 1951. a Rootsis välja antud agenda koos hilisemate EELK konsistooriumi parandustega) õiguslikuks kinnitamiseks.» Nii otsustati esitada jumalateenistuste käsiraamatu eelnõu piiskoplikule nõukogule 1. oktoobriks ja talituste käsiraamatud 1. novembriks.
Liturgiakomisjoni koosolek näitas, et kompromissid on kirikus võimalikud ja vajalikud selleks, et üheskoos edasi minna. Hoolimata eriarvamustest tuleb alati arvestada teistega ja armastada oma ligimest, kes teatud küsimustes arvab teisiti kui meie. Nii möödus liturgiakomisjoni koosolek, millel osales külalisena õpetuskomisjoni esimees, sõbralikus ja vennalikus õhkkonnas.
Kaido Soom,
Tartu ülikooli usuteaduskonna praktilise teoloogia lektor,
EELK liturgiakomisjoni liige