Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Ühe lühtri asemel kaks korda

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Jõulukuu alul Viljandi Pauluse koguduses kiriku altaripoolse lühtri renoveerimiseks väljakuulutatud korjandus tõi pühade perioodil loodetud summast hoopis suurema annetuse, nii et nüüd saab ühe valgusti asemel kaks korda teha.

.

Kui üha enam oleme harjunud, et kiriku või tema inventari kordategemiseks loodud projekte rahastatakse «kuskilt» saadud raha eest, siis Viljandi Paulus pakub siin rõõmustava näite – tegemist on vabatahtlike annetustega, millega on hakatud renoveerima kahte lühtrit. Heategevusprojekti käigus on laekunud 43 850 krooni.

Suurim anonüümne annetus, 10 000 krooni, pisteti ümbrikus kiriku korjanduskasti kolmanda advendi teenistusel. Koguduse õpetaja Mart Salumäe peab annetust märkimisväärseks mitmel põhjusel: «Esiteks on muidugi rõõmustav, et inimesed on üldse valmis nii suurt annetust kiriku heaks tegema ja seda anonüümselt. Teiseks üllatas mind annetaja usaldus, kui ta ei toonud raha näiteks kantseleisse, vaid käitus «tavalise» annetajana lastes ümbriku korjanduskasti ja märkides ümbrikule vaid «Lühtri hääks».»

Lühter kolm meetrit kõrgemale

140 aastat vana lühter, mis asetses liiga madalal, varjas altaripilti ja segas kontserte andvaid muusikuid, oli armetus seisus ning vajas remonti juba aastaid. Nüüd on valgusti Tallinnas restaureerimisel. Aprillis tagasi kirikusse jõudnud, saab valgusti spetsiaalse tõstemehhanismi, mis võimaldab lühtrit hoolduseks kerge vaevaga põrandani alla lasta, ent tavaolukorras hakkab lühter paiknema kolm meetrit kõrgemal endise kõrgusega võrreldes.

Suure Reede kontsert-jumalateenistus, mil altariesine lühter uues säras pühakoda valgustab, saabki olema kantud tänust lahkete annetajate vastu. «Orgaaniliselt põimub passioonis tänu Jumala ja annetajate vastu,» selgitab õp Salumäe Eesti Kirikule.

Teine lühter, mis samuti kordategemist ootab, paikneb rõdul oreli juures. Ka see valgusti paikneb liiga madalal, segades organisti ning koorirõdul esinevaid muusikuid.

Pakiliste tööde seas nimetab Salumäe elektrijuhtmestiku väljavahetamist, mis võetakse ette lähiajal.

«Pauluse kirik on ju suur ja meie haldus- ning remondikulud on tohutud. Loodame, et veel leidub koguduseliikmeid ja koguduse sõpru, kes kiriku heaks annetavad,» ütleb Mart Salumäe. Veel väljendab ta lootust, et kui Viljandi maakirik 140 aastat tagasi kolme aastaga uhkete mulkide poolt üles ehitati, siis jaksab tänane sugupõlv pühakoja 30 aastaga korda teha.

Liina Raudvassar