Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tuli hävitas Tallinna vanima kirikutorni

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Suures tulekahjus kannatada saanud Tallinna Püha Vaimu kirik võib saada uue tornikiivri aasta lõpuks, võib minna kuid, enne kui eksperdid saavad kindlaks määrata taastamiseks vajamineva töö suuruse ja hinna.
Möödunud kolmapäeva varahommikul Püha Vaimu kirikus puhkenud põlengus sai korvamatult kannatada tornikiiver, mis sama päeva hilisõhtuks maha võeti ja ootab nüüd oma saatust Rocca al Mare vabaõhumuuseumis.
Esmalt tuleb torn mõõdistada ja teha joonised. Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul proovitakse taastatavas tornikiivris kasutada võimalikult palju allesjäänud osi, ehkki ligi 1000kraadises kuumuses põlenud tornist on vähe järel. Et lahtist torni vihma eest kaitsta, kaetakse see ajutise katusega. Kui kalliks torni taastamine maksma läheb, ei ole veel teada.
Hävis vanim kell
Põlengu tagajärjel tornist allakukkunud kell purunes ja seda ei saa enam kasutada, sest üks osa on täiesti deformeerunud. Püha Vaimu kiriku Maarja kell oli valatud 1433. aastal ja oli seni Eesti vanim tornikell.
Allavõetud kirikutorni tuulelipu munast leiti aga kaks üllatavalt hästi säilinud saksakeelset ürikut. Üks neist aastast 1688, kus tänati tolleaegset raehärrat ja kiriku vöörmündrit von Kellerit ning teisi, kes aitasid 1684. aasta tulekahjus hävinud tornikiivrit taastada. Teine kiri on pärit 1884. a remondi ajast. Neid dokumente enam torni ei panda, vaid asendatakse koopiatega, küll lisatakse kiri selgitusega, kes nüüd ja kuidas torni taastas.
Tuletõrje väärib tunnustust
Tallinna tuletõrje- ja päästeamet sai väljakutse Püha Vaimu kirikusse 29. mai varahommikul. Kustutustöödest võttis osa suurem osa Tallinna päästemeeskondadest, kohale toodi ka tõstukid, ümberkaudsed tänavad suleti ja inimesed evakueeriti. Tuli saadi mõne tunniga kontrolli alla, kuid tugevneva tuule tõttu tekkis oht, et torn võib alla kukkuda. Põlengus ei saanud kannatada ükski inimene, kirikusisesed kahjustused on minimaalsed. Erilist tunnustust väärivad tuletõrjujad, kes katsid oreli kilega, et vesi pillile liiga ei teeks.
Püha Vaimu kirik on hindamatu väärtusega sakraalehitis, mille põhikuju on säilinud muutumatuna 14. sajandist. 1688. aastal taastatud tornikiiver oli Tallinna vanim ja 1433 valmistud tornikell vanim Eestis.
Pühapäeval, 2. juunil võeti jumalateenistustel üle Eesti eestpalvesse meie pühakojad. «Et Jumal neid kaitseks ja et me ise teeksime nende hoidmiseks, mis meist oleneb,» on kirjutatud peapiiskopi pöördumises. Püha Vaimu kiriku taastamiseks saab teha annetusi Nordea pangas kontole 17403179 (EEK) ja kontole 17403182 (EUR).
Tiiu Pikkur

Peapiiskop tänas Püha Vaimu kiriku tulekahju kustutajaid
Peapiiskop Jaan Kiivit avaldas tunnustust Tallinna tuletõrje- ja päästeameti tuletõrjujatele, kes Püha Vaimu kiriku põlengu kiiresti kontrolli alla said ja kustutustööd oskuslikult lõpule viisid ning kiriku oreli kaitsmisse suure hoolikusega suhtusid. Kolmkümmend aastat Püha Vaimu kogudust teeninud Jaan Kiivit loodab, et kirik taastatakse endisel kujul õige pea.
Enne kahjutuld kirikus alanud remonditöid teostab AS Lindrem, kes on sõlminud kahe miljoni krooni suuruse kindlustuslepingu. Kindlustus korvab kahjutasu, kui juurdlus selgitab, et tuli sai alguse ehitustegevusest. Tallinna linn on lubanud taastamistöid toetada.
EELK ja Eesti Vabariigi valitsuse ühiskomisjonis käsitletakse ka kirikute tuleohutuse tagamise ja häiresüsteemide paigaldamisega seonduvat. Kirikutesse on laiali saadetud tuleohutusjuhend ja senini ei ole alust arvata, et Püha Vaimu kirikus oleks eksitud selle juhendi vastu.