Toompäevadel kõnelesid mälestused
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 3. november 2004 Nr 42 /
Eileõhtuse hingedepäeva kontserdiga lõppesid üheksandad toompäevad, mille motoks oli seekord «Mälestused kõnelevad».
Neli päeva kestnud toompäevad olid tõesti rohkete mälestustega täidetud: tähistati Hugo Lepnurme 90. sünniaastapäeva, peapiiskop Jaan Kiiviti 10. ametisseseadmise aastat, tutvuti Toomkiriku rikkaliku ajalooga, pühapäeval oli usupuhastuspüha, teisipäeval aga hingedepäev.
Linlastele oma
Tallinlased on toompäevad omaks võtnud. Laupäevasele avakontserdile hilinejad enam istekohti ei leidnud: kirik oli rahvast täis nagu jõuludel. Toompäevad on traditsiooniliselt avanud kaheteistkümnest Eesti paremast vaskpillimängijast koosnev Tallinn Brass, seekord musitseeriti koos eesti ühe nõutuma ooperi- ja kammerlaulja sopran Pille Lillega. Dirigeeris ERSO abidirigent Toomas Vavilov, orelil Ene Salumäe.
Toompäevad AD 2004 kuulutas avatuks Tallinna linnapea Tõnis Palts, kes tänas päevade korraldajaid linnakodanikuna Toompea elanike nimel ja linnapeana kogu linna nimel. Avamisel kõnelesid Tallinna linnavolikogu esinaine Maret Maripuu ja peapiiskop Jaan Kiivit.
Annetus läheb Peterburi Jaanile
Toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal sai sel aastal viienda omaniku. Esimese välismaalasena on nüüd Maarja medali laureaat Espoo piiskop Mikko Heikka. Rohkem kui kümme aastat on kestnud sõprus Helsingi ja Tallinna Toomkoguduse vahel ja enamuse sellest ajast oli Helsingi Toomkoguduse õpetajaks Mikko Heikka.
Kultuuripreemiat vastu võttes ütles ta, et Maarja medal saab Espoo piiskopimajas alati tähtsal kohal olema. Rahalise preemia 10 000 krooni lubas piiskop Heikka annetada Peterburi Jaani kogudusele, et «see kultuuripreemia võiks omal viisil edendada Peterburi Jaani kiriku restaureerimist, nii nagu soomlaste toetus pani liikuma Peterburi ingerisoomlaste kiriku ennistamise».
Päevad täis laulu ja oreliheli
Tallinna Piiskopliku Toomkiriku Ladegast-Sauer orel on pärast restaureerimist 1998. aastast kaunilt kõlanud paljudel kontsertidel ja jumalateenistustel. Ka instrumendi taastamise aastal olid toomkiriku päevad pühendatud oreli uuele elule. Teatavasti seisis oreli fondi eesotsas kiriku kauaaegne organist professor Hugo Lepnurm.
Toompäevade üheks oodatuimaks kontserdiks oli oreli-gala, kus esinesid toomkirikute organistid: Pekka Sukkanen Helsingist, Larisa Bulava Riiast, Kadri Ploompuu Tallinnast ja Hartmut Rohmeyer Lübeckist.
Pühapäevasel missal tähistati usupuhastuspüha, Hugo Lepnurme 90. sünniaastapäeva ja peapiiskop Jaan Kiiviti ametisseseadmise 10. aastat. Jutluse pidas peapiiskop Kiivit, kaasa teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula ja õpetaja Ivar-Jaak Salumäe. Hugo Lepnurme laule esitas Toomkoguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri juhatusel, organist oli Ene Salumäe.
Jumalateenistuse korjandus tehti Tallinna Metodisti kiriku uue oreli heaks. EMK Tallinna Koguduse Orelifond sündis 1999. aastal. Orelifondi nurgakiviks sai professor Hugo Lepnurme elutöö preemia, mis innustas tema tütreid alustama ettevalmistusi uue oreli ehitamiseks.
Mälestused kõnelesid
Peapiiskop tuletas oma jutluses aga meelde veel üht oikumeenilist tähtpäeva, mida maailma kristlased sel päeval tähistasid. Nimelt viis aastat tagasi kirjutasid Saksamaal Augsburgis luterlaste ja katoliiklaste esindajad alla ühiselt heaks kiidetud õigeksmõistuõpetuse avaldusele, mis oli peamiseks tüliküsimuseks rohkem kui neli sajandit.
Professor Lepnurme sünniaastapäeva tähistamine algas pühapäeva hommikul pärgadepanekuga ja mälestuspalvusega Pärnamäel helilooja kalmul. Mõni tund pärast missa lõppu oli Toomkirik taas orelihelinaid täis – kontserdil astusid üles Ene Salumäe, Andres Uibo ja Urmas Taniloo. Ja taas paar tundi hiljem meenutati mälestuskontserdiga Hugo Lepnurme muusikast meie orelikunstnikku Estonia kontserdisaalis.
Toompäevad AD 2004 lõppkontserdil esinesid hingedepäeva kontserdiga Tallinna
Poistekoor ja lastekoor Vocal Spirit Lydia Rahula ja Tomi Rahula juhatusel. Lisaks veel ajalookonverents, ringkäigud Toomkirikus Sulev Mäevälja ja Jüri Kuuskemaa juhtimisel, Sulev Mäevälja raamatu «Matustest ja hauatähistest Tallinna toomkirikus» esitlus ja muidugi palju väga head muusikat parimas ettekandes – nii võiks kokku võtta mälestustest kõnelevad toompäevad.
Toomkoguduse õpetaja Ivar-Jaak Salumäe on öelnud: «Tallinna Piiskoplikust Toomkirikust välja kasvanud toompäevad on kujunenud oodatud kultuurisündmuseks Tallinna sügises. Mõnel aastal on helisema löönud mitu Toompea platsi, saali ja hoovi. Seekord koonduti Toomkiriku müüride vahele, et lasta elavaks saada paljudel mälestustel.»
Tiiu Pikkur