Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toompäevad tulekul

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

29. oktoobrist 2. novembrini toimuvad Tallinnas kümnendad toompäevad: Eesti, Läti ja Leedu – omapäi ja üheskoos.

Meenutatakse kirikutevaheliste kontaktide püsivust Balti riikides, 25 aastat tagasi Tallinnas toimunud Luterliku Maailmaliidu konverentsi ja tähistatakse helilooja Enn Võrgu 100. sünniaastapäeva.

Algselt septembris peetud toompäevad toimuvad teist aastat järjest kuu aega hiljem – oktoobris. Toomkiriku müüride vahelt välja kasvanud toompäevadel pööratakse nüüd pilgud lõunanaabrite poole: huvitavaid esinejaid on oodata nii Lätist kui ka Leedust, toompäevadel osalevad ka Läti luteri kiriku peapiiskop Janis Vanags ning Leedu luteri kiriku piiskop Mindaugas Sabutis.

Toompäevade avamisel laupäeval, 29. oktoobril kell 12 kõnelevad EELK peapiiskop ja linnapea, avakontserdil esineb Eesti kaitseväe orkester, esitletakse toompäevade raamatut ja antakse üle toomkoguduse kultuuripreemia Maarja medal. Õhtul saab kuulata kuulsat Leedu tenorit Virgilius Noreikat, kes koos organist Kadri Ploompuuga kontserdi annavad. Olgu siinjuures lisatud, et toompäevade kontserdid on alati tasuta!

Pühapäevane toompäevade missa peetakse Enn Võrgu loodud jumalateenistusmuusika järgi, jutlustab piiskop Einar Soone. Väga head vastukaja on aastate jooksul leidnud koraaliõhtud, kus seekord juhivad ühislaulmist Tallinna praostkonna koorid Veljo Reieri ja Ene Salumäe juhatusel ning ansambel Arrotajad. Eesti kirikulaulu traditsioonidest räägib praost Gustav Piir.

Järgnevad kolm päeva on kirikupühad: usupuhastuspüha, pühakutepäev ja hingedepäev. Kolmel keskpäeval peetakse toomkirikus palvust. Usupuhastuspühal avatakse kirikus ka näitus.  Teisipäeval, 1. novembril toimub Teaduste Akadeemia saalis teaduskonverents Communio sanctorum – omapäi või üheskoos? Pühakutepäeva jumalateenistusel jutlustab Läti peapiiskop Janis Vanags ja laulab Läti gregoriaani ansambel.  Toompäevade lahutamatu osa on öökontsert, mille sel aastal sisustavad Läti interpreedid. Hingedepäeval saab tutvuda kirikuga ja õhtul kuulata kontserti, kus esinevad kammerkoor Voices Musicales ja Tallinna Kammerorkester. Päevade lõpukõne peab korraldustoimkonna eesistuja Maret Maripuu.

Tiiu Pikkur