Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toomkogudus tänas

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Koos koguduse vaimulike Arho Tuhkru (paremal) ja Joel Siimuga (vasakult esimene) on fotol (keskel vasakult) Toomas Mäeväli, Hilkka Hiiop, Jüri Kraft ja Tiina-Mall Kreem. Erik Peinar.

Tallinna piiskopliku toomkoguduse juhatuse esimees Riivo Sinijärv andis 3. advendipühapäeval üle koguduse tunnustused. 

Koguduse nõukogu otsusega on Maarja medali ja kultuuripreemia 2021 laureaat Jüri Kraft ning koguduse teenetemärgi laureaadid orelimeister Toomas Mäeväli ning kunstiajaloolased prof Hilkka Hiiop ja dr Tiina-Mall Kreem.

Jüri Kraft on suure panusega edendanud toomkoguduse ja paljude teiste Eesti koguduste elu. Silmas pidades Krafti teeneid Eesti iseseisvuse taastamisel ning kristlike väärtuste eest seismisel, on ta jätnud suure jälje Eesti kirikuellu.

Piiskopliku toomkoguduse Maarja medal ja kultuuripreemia on asutatud 2000. aastal. Medal koos rahalise preemiaga antakse isikule, kelle tegevus on puudutanud otseselt või kaudselt Tallinna piiskoplikku toomkirikut.

Piiskopliku toomkoguduse teenetemärgi otsustas nõukogu asutada ja anti esimest korda välja 2020. aastal. 

Toomkoguduse teenetemärgi 2021. aastal pälvinud Toomas Mäeväli vastas küsimusele, kuidas ta tuli mõttele hakata orelimeistriks, temale omase rõõmsa noodiga: „Ema käskis ja Jumal juhatas! Kui ema mängis orelil, oli aeg-ajalt orelis üht-teist vaja teha ja siis oligi valida, kas orelisse lähen mina või mõni õdedest. Hiljem, kui sai õppida puidu restaureerimist, spetsialiseerusin orelite peale. Alguses juhendas Hugo Lepnurm ja hiljem Ago Tint. See sündis juba Kuusalus.“

Kunstiajaloolased Hilkka Hiiop ja Tiina-Mall Kreem pälvisid teenetemärgi tänutäheks ja tunnustuseks märkimisväärse töö eest puunikerdaja Christian Ackermanni loomingu uurimisel, restaureerimisel ja tutvustamisel. Nad on andnud suure panuse toomkoguduse heaks ning Eesti kiriku- ja kultuuriellu, ütles koguduse esindaja tunnustatutele teenetemärki üle andes.

Arho Tuhkru