Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Toomkirikus mälestati peapiiskop Edgar Harki

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Jutluse pidas Mustvee koguduse õpetaja Eenok Haamer, kes oli Tallinna Toomkiriku kantslis viimati 45 aastat tagasi. Foto: Tiiu Pikkur

Kolmapäeval, 8. oktoobril tähistati Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus mälestuspalvusega peapiiskop Edgar Hargi 100. sünniaastapäeva.

Palvusel teenisid peapiiskop Andres Põder, piiskop Einar Soone, peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, titulaarpraost Eenok Haamer, Tallinna Püha Vaimu koguduse abiõpetaja Valdek Johanson ja Toomkoguduse õpetaja Jaak Salumäe. Laulsid Toomkoguduse koor Laudate Dominum ja Kaarli koguduse kontsertkoor, dirigeerisid Veljo Reier ja Mikk Üleoja. Organist oli Ene Salumäe.
Peapiiskop Andres Põder meenutas Edgar Harki, öeldes, et lühikese ja jässaka mehena seisis ta tegelikult teistest pea­jagu kõrgemal. Ta oli tunnustatud nii rindel kui Kristuse sõdurina. Hargis oli palju märkamist ja tähelepanu. Hargi teenistusaeg oli raske ja raske oli ka suhtumine temasse, märkis Põder.
Mustvee koguduse kauaaegne õpetaja Eenok Haamer tuletas jutluses meelde Harki kui oma eelkäijat Mustvees. Kui konsistooriumis tunti teda karmi ja järeleandmatu mehena, siis Mustvees külas käies ei lausunud ta ühtki halba sõna, oli hoopis teine inimene. Edgar Hark pidas oma kõige õnnelikumateks aastateks just Mustvee koguduse teenimise aega.
Mälestuslauluks oli valitud Edgar Hargi lemmiklaul KLPR 169, 3. salm: «Mis tunneb hing, kui silmad saavad näha, mis ükski silm siin pole näinud veel…» Kunagise peapiiskopi mälestuseks olid kiriku altaril süüdatud mälestusküünlad. Teenistusele järgnes kirikukohv, kus meenutati, et ka Hark oli suur kohvisõber. Õpetaja Salumäe oli tähtpäevaks koostanud ülevaatliku näituse Edgar Hargi eluteest.

Tiiu Pikkur