Toomkiriku oreli juubeli- aasta jõudis haripunkti
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 27. august 2014 Nr 33 /
Pühapäeval, 24. augustil peeti Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus orelinädala missat, kus tuli esiettekandele spetsiaalselt orelinädalaks tellitud teos, Toomas Trassi «Missa de Angelis».
Toomkiriku Ladegasti-Saueri oreli 100. aastapäeva on tähistatud möödunud aasta sügisest tänavu sügiseni oreliaastaga. 20.–24. augustini toimunud orelinädal, kus andsid kontserte tunnustatud organistid Eestist ja võõrsilt, oli oreliaasta kulminatsiooniks.
««Missa de Angelis» ei ole mitte ainult uus muusikateos, vaid me teenime selle järgi täna,» ütles õpetaja Urmas Viilma piduliku jumalateenistuse alguses.
Segakoorile, orelile ja kellukestele kirjutatud missa osad kanti ette jumalateenistuse osadena. Esitasid autor orelil ja Tallinna Kaarli, Püha Vaimu, Viimsi ning Toomkoguduse ühendkoor Veljo Reieri juhatusel.
Värske muusikateos kõlas auväärt pillidekuninga ja ühendkoori esituses võimsalt ja ülevalt. Jääb ainult loota, et see eriline teos leiab tee meie kirikutesse edaspidigi.
Jumalateenistusel teenisid kaasa õpetaja Urmas Viilma, Turu Toomkoguduse abiõpetaja Jani Kairavuo ja organist Kadri Ploompuu.
Esinesid tunnustatud organistid
Orelinädalal oli veel teinegi esiettekanne. Nimelt tuli reedesel kontserdil esiettekandele Eestis helilooja Erkki-Sven Tüüri teos «Excitatio ad contemplandum», mille esitasid organist Ines Maidre ja saksofonikvartett SaxEst. Maailmaesiettekanne oli Amsterdamis 2013. a.
Orelinädal avati suure galakontserdiga «Saueri orel 100. Muusikat oreli sünniajast», kus üles astusid Eesti tunnustatud organistid Kersti Petermann, Piret Aidulo, Tiit Kiik, Aaro Tetsmann, Maris Oidekivi-Kaufmann, Kadri Ploompuu ja Kristel Aer. Kokku toimus kuus kontserti, kus sai kuulata ka Tobias Horni Saksamaalt ja Markku Hietaharjut Turust. Soolokontserdi andis ka Piret Aidulo. Pühapäevasel lõppkontserdil esinesid Pekka Suikkanen ja ansambel Choeur de Barytons Helsingist.
1878. aastal Weissenfeldi orelimeistri Friedrich Ladegasti ehitatud ja 1913/14 kuulsa Saksa oreliehitusfirma Wilhelm Saueri poolt ümber ehitatud Tallinna Toomkiriku orelil on eriline koht maailma oreliehituse ajaloos.
Oreliaasta algas 2013. aasta toompäevadega ja lõpeb 30. oktoobrist 2. novembrini 2014 toimuvatel toompäevadel, kus tähelepanu on suunatud nii unikaalsele pillile kui ka sellega tihedalt seotud orelikunsti suurkujule Hugo Lepnurmele, kelle sünnist 31. oktoobril möödub 100 aastat.
Tiiu Pikkur