Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tõnu Lehtsaar on Tartu ülikooli rektori kohusetäitja

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

26. jaanuaril määras Tartu ülikooli nõukogu rektori kohusetäitjaks praktilise usuteaduse professori dr Tõnu Lehtsaare.

Doktorikraadi religioonipsühholoogia alal kaitses Tõnu Lehtsaar Amsterdami ülikoolis Hollandis. Arhiivifoto

Doktorikraadi religioonipsühholoogia alal kaitses Tõnu Lehtsaar Amsterdami ülikoolis Hollandis. Arhiivifoto

Lehtsaar on rektori kohusetäitja tänavu 5. veebruarist 30. juunini. Ülikooli nõukogul tuli määrata rektori kohusetäitja, kuna rektorivalimised kukkusid läbi. Rektoriks kandideerisid professorid Ene Ergma, Volli Kalm ja Birute Klaas. Uued rektorivalimised peavad toimuma enne jaanipäeva.

Ülikooli nõukogu tegi vabariigi valitsusele ettepaneku praeguse rektori Jaak Aaviksoo ametist vabastamiseks alates 5. veebruarist.

Lehtsaar on ülikooli praktilise usuteaduse professor aastast 2000, õppeprorektor 2003–2005 ja usuteaduskonna dekaan 2001–2003. Olulisemad lõigud tema haridusteest on olnud seotud Eesti, Venemaa, USA ja Hollandiga. «Olen lihtne inimene lihtsast kristlikust kodust, kellele Jumal on andnud rikkalikult. Olen õppinud hindama haritust enam kui haridust. Kõige harivamateks perioodideks minu jaoks on olnud töötamine kaplanina Ameerikas ning kaks ja pool aastat õppeprorektori ametit Tartu ülikoolis,» on Tõnu Lehtsaar enda kohta öelnud Eesti EKB Koguduste Liidu kodulehel www. ekklesia.ee.

«Olen rahul ja tänulik, võin tegeleda oma armastatud eriala psühholoogiaga, milles minu jaoks on kaks suurt teemat: religioon ja suhtlemine. Arvan, et haridus on vaid vahend, mitte eesmärk. Tahan, et minu haridus annaks Jumalale võimaluse teostada oma kutse minu elus nii, nagu Tema seda õigeks peab,» kinnitab ülikooli rektori kt Tõnu Lehtsaar, kes on leidnud oma koha religioonipsühholoogi ja diakonina.

Teadaolevalt on see teine kord, kui rahvusülikooli etteotsa seatakse usuinimene. Enne II maailmasõda oli Tartu ülikooli rektoriks (aastatel 1928–1937) hilisem luterliku kiriku piiskop Johan Kõpp, kes oli ülikooli usuteaduskonna lõpetanud 1906. aastal.

Johan Kõpuga samal aastal ülikooli lõpetanud Peeter Põllust, toonasest haridusministrist sai 1918. aastal emakeelse ülikooli kuraator, millises ametis oli ta aastani 1925.

Sirje Semm