Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Teeneterist anti koguduse juhatuse esimehele Jüri Kasele

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Laupäeval, 17. mail toimus Tori Püha Jüri kirikus rahvusvahelise muinsuskaitsekuu pidulik lõpetamine, kus koguduse juhatuse esimees Jüri Kask sai Eesti Muinsuskaitse Seltsi (EMS) teeneteristi.
Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Priit Herodes andis üle EMSi tänukirjad ja teenetemedalid. EMSi teenetemedali pälvis teiste seas Vigala Maarja koguduse õpetaja Kaido Soom; tänukirja sai Vigala Maarja kogudus eeskujuliku tegevuse eest kultuuripärandi säilitamisel ja Tori Püha Jüri koguduse juhatuse liige Eerika Toominga kohaliku kalmistu hooldamise eest.
Eriliste teenete eest Tori kiriku taastamisel ja kohaliku muinsuskaitseliikumise edendamisel autasustati EMSi teeneteristiga Jüri Kaske. Tegu on EMSi vapimärgi, hõbedast valmistatud rõngasristiga, mille tagaküljele graveeritakse nimi ja kuupäev ning mida kantakse mustast siidist lindi küljes, mille keskel on sini-must-valge rahvuslipp. Teeneteristi on varem välja antud vaid 7 korda.
Priit Herodes ütles, et teeneteristi andmine Jüri Kasele oli igati loogiline ja õiglane otsus tunnustamaks meest, kes on seisnud Tori kiriku taastamise eesotsas taastamistööde algusest peale. Suuresti ehk just tänu temale on sõjas hävinenud pühakoja varemeist saanud taas kirik – tornikiivri ja kirikukellaga, erilise veskikividest altari ja altariristiga. Siin tegutseb kogudus ja peetakse regulaarselt jumalateenistusi. Just Jüri Kase eestvedamisel korraldati 1990. aastal kiriku taastamiseks esimesed suured talgud. Priit Herodes iseloomustas Jüri Kaske kui meest, kes teeb palju ja jõuab palju. Tori kiriku taastajate ühenduse esimehe ja kohaliku muinsuskaitseliikumise algatajana on Jüri Kask ära teinud suure töö.
Jüri Kask avaldas teeneteristi saades headmeelt selle üle, et tööd, mida ta aastate pikku on vabatahtlikuna teinud, on hakatud tunnustama. Tema arvates on riik liiga vähe tähelepanu pööranud inimestele, kes on võidelnud riikluse taastamise eest ja selle nimel tervise kaotanud. Oma tööle tagasi vaadates leiab Kask, et kuigi kiriku taastamise mõte tundus alguses paljudele lootusetu, mõtles ta siis ja mõtleb ka praegu, et ükski tee ei ole pikk, kui seda käiakse Kristuses.
Tori kirik pühitseti jüripäeval, 23. aprillil 2001 Eesti Sõjameeste Mälestuskirikuks ja Torist on kujunenud üle-eestiline sõjameeste kokkusaamise koht. Priit Herodese sõnul on sõjameestele pühendatud mälestuskirikuid maailmas teadaolevalt vaid kaks, üks Toris ja teine Pariisis.
Meeli Pärtelpoeg