Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu ülikooli peahoones näeb vabariigi vanaisasid

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Novembrikuu esimesel reedel avati Tartu ülikooli peahoone fuajees isadepäeva näitus «Vabariigi vanaisad», mis koondab 12 lugu tänastest Eesti riigi eestvedajatest ning nende vanaisadest.
Vabariigi juubeliaasta kaheteistkümne kuu jooksul kohtus ajakirjanik Juhani Püttsepp tosina Eestile olulise inimesega ning tegi juttu nende vanaisade elusaatusest. Praeguste Eesti riigi eestvedajate vanaisad olid vabariigi sünniaastaiks jõudnud täismeheikka. Ajalooratas pillutas neid 1940. aastatel sinna ja tänna. Kes kadus Siberi vangistuses, kes jõudis põgeneda üle mere, kes jäi Eestisse. Kõik nad olid vabariigi kodanikud, vanaisad.
Vennastekoguduse vaimus
«Kuus jalga pikk, suur, vägeva habemega mees Hendrik Langholz lõi talu peretoa nurka seatud väikesele orelile hääled sisse ja laulis koraali: «Oh mu vaene süda…»
«Kui vanamees seda mängis, oli tal vesi silmas,» kõneleb Hendrik Langholzi lapselaps Heino Laaneots, Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku Montreali Jaani koguduse õpetaja.
Hendrik Langholz (pärast eestistamist Laaneots) oli küla sool, rahvavalgustaja. «Kuidas see ometi on: Jumal on hea, aga inimesed on kurjad,» oli Hendrik Laaneots sellesinase maailma kohta nõutult küsinud. «Minule andis vanaisa inimeseks olemise alguse kätte,» sõnab Heino Laaneots. «Elu läheb edasi, mitte nuiaga võitlemise poole, vaid inimsuse, sõnadega jutuajamise poole. Vanaisal oli aimdus sellest olemas.»
«See on see, mida saab praegu õppida ajast, mil elati vaesemalt, aga ka teiste jaoks leiti midagi,» ütleb Heino Laaneotsa tädipoeg, Eesti kaitseväe juhataja Ants Laaneots. «Ehk tuleb see jõukuse kasvuga tagasi, aga sinna on pikk maa.»»
Nii kõneles Püttsepp Vabadussõja kuul Eesti kaitseväe juhatajast Ants Laaneotsast ning tema vanaisast.
Tosina jagu lugusid
Ent selliseid meenutusi võib näituse külastaja lugeda ka Peeter Oleski, Toomas Hendrik Ilvese, Mihkel Oviiri, Eiki Nestori, Lea Kivi, Jaan Männiku, Aare Hõrni, Enn Tarto, Alar Karise, Tatjana Kalbina ja Ivari Padari vanaisade tegudest, mõtetest ja elusaatusest.
Tänaseid lapselapsi ja vanu pilte vanaisadest pildistasid nende lugude illustreerimiseks fotograafid Lauri Kulpsoo ja Ingmar Muusikus. Näitus on avatud jõuludeni.

Merje Talvik