Tartu Peetri kiriku silindrit avamas

Õpetaja Ants Tooming soojendab klaasist torbikut küünlaleegi kohal. Rita Puidet
Üleeile oli Tartu Peetri kogudusel eriline päev, kui pidulikult avati remondi käigus tornimunast leitud vasksilinder.

«Sellel ajaloolisel hetkel, mil me võtame vastu esivanemate tervituse 108 aasta tagant, alustame seda tornikiivri tipust leitud silindri avamist Isa, Poja ja Püha Vaimu nimel,» kuulutas koguduse õpetaja Ants Tooming ja kutsus kogunenuid üles laulma luteri kiriku hümni.
Hetk oli ülev ja põnev, kui mürsukillu jäljega inglistinaga kokku joodetud silindrist hakati sinna kirikutorni ehituse ajast (1903) pandut välja võtma. Et asi ikka õnnestuks, oli silinder juba avatud. Esmalt saadi koguduse õpetaja ja juhatuse esimehe Valdek Tageli ühisel pingutusel silindrist kätte mõned saksa- ja eestikeelsed ajalehed.
Asi läks keerulisemaks, kui silindrist tuli pärast pingutust välja klaasist, pealt ilmselt parafiiniga suletud torbik, mis avaneda ei tahtnud. Soovituse peale soojendada torbikut küünlaleegi kohal, õnnestus seegi avada. Ehk kõige huvipakkuvam oli koguduse esimese õpetaja Wilhelm Gottfried Eisenschmidti käsikirjaline aruanne aastast 1875. Selle saksakeelse gooti kirjas dokumendi uurimine seisab ees.
Rist võeti kirikutornist alla 15. augustil, silinder leiti ja toodi tornist alla 23. augustil.
Rita Puidet