Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Tartu Pauluse kirik valmistub ehitustöödeks

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Arhitektuurikonkurss on lõppenud – üks etapp ettevalmistustöödes on seljataga.

Sellisena hakkab tulevikus välja nägema Tartu Pauluse kiriku kirikuruum.

Sellisena hakkab tulevikus välja nägema Tartu Pauluse kiriku kirikuruum.

Sihtasutuse Tartu Pauluse Kirik juhataja Elo Süld võrdleb kiriku taastamist rännakuga tõotatud maale ja ütleb, et see, mis on praeguseks mööda saanud, oli nagu Kõrjamerest läbiminek – nelikümmend aastat kõrbeteed on alles ees. Juba praegu on teada, et projekteerimine läheb oodatust kallimaks. Siiski kinnitab Elo Süld rõõmsalt, et ettevalmistused püsivad graafikus.

4. detsembril 2006 kuulutati Tartu raekoja saalis välja Tartu Pauluse kiriku taastamise arhitektuurikonkursi võitjad. Selgus, et soomlase Eliel Saarineni projekteeritud kiriku taastamise projektid teevad samuti soomlased: Kari Järvinen, Merja Nieminen ja Markku Nors.

Nende võidutöö lahenduses on tasakaalus tänapäevane ja ajalooline, moodsad detailid ja Saarineni käekiri. Samas on nad hästi mõistnud koguduse vajadusi. Arhitektuurikonkursi tööd on eksponeeritud näitusel Eesti Arhitektuuri Muuseumis Tallinnas Ahtri 2.

Leping projekteerijaga kirjutatakse alla juba veebruaris. Pisut enam kui aasta pärast on see töö valmis ja 2008. aasta mais hakatakse otsima ehitajat. Seega läheb reaalne ehitustöö lahti 2008. aasta sügisel. Koguduse õpetaja Joel Luhametsa sõnul on võimalik, et koguduse sajandaks aastapäevaks 2010. aasta sügisel on kõik valmis ja Tartu Pauluse kiriku taastamine lõpule jõudnud.

Tartu Pauluse kogudus rajati 1910 ja kirik ehitati aastatel 1915–1917. Kirik hävis sõjas 1944, kuid nõukogude võim takistas selle taastamist. 1966. aastal võeti kasutusele see osa kirikust, kus toimuvad ka praegu jumalateenistused, ülejäänud ruumid jagati muuseumide vahel. Spordimuuseum kolis kirikust välja 2001. ja rahvamuuseum 2005. aastal.

Tartu Pauluse kirik on ainus juugendstiili tunnustega kirik Eestis ja ainus Saarineni projekteeritud kirik terves Euroopas.

Kristjan Luhamets