Tarkusepäeval kooli ja kirikusse

Raplamaal jätkatakse toredat traditsiooni: seitse maakonna kirikut kutsuvad õppeaastat alustama Koolirahu kontserdiga. Esimesele koolipäevale pühendatud muusikaprogramme ja jumalateenistusi pakuvad ka teised Eesti kirikud. Reedel sõidab tuhatkond koolinoort aga Narva, et seal koolirahu välja kuulutada.

Koolirahu kontsertide projektijuht Elari Lend kinnitas Eesti Kirikule, et Rapla kirikumuusika festivalil alguse saanud idee on jõuliselt juurdunud ning juba neljandat aastat minnakse õppeaastat alustava kontserdiga igasse maakonna pühakotta.

 
«See, et kontserdid toimuvad kirikus, peitub side paikkonna eelnevate põlvede traditsiooniga, ajalooga, mis kultuuriliselt on aastasadu sidunud kooli ja kirikut, teadmisi ja kombeid, kasvatust ja isiksust, maailmavaadet ja argipäeva,» tutvustab ta.

Lend, kes juhib projekti esimest aastat, nimetab esinejate puhul olulisimaks sõnumit ja selle sobivust kirikusse.

Kooliaastaga algab kirikuaasta

Lisaks kontsertidele Raplas, Hageris, Juurus, Märjamaal, Vigalas ja Järvakandis oodatakse Lelle põhikooli lapsi kohalikku apostliku õigeusu kirikusse osa saama hommikupalvusest. Huvitav on fakt, et 1. september on õigeusu kirikus ka kirikuaasta alguseks.

Raplamaa kirikutes astuvad üles Noorkuu, Robirohi,  Proseuhe ja Vinland; samuti Aruba saarelt pärit Dave Benton, kes teismelise eas altaripoisina soovis saada preestriks.  Jatsilikku muusikat teevad Siim Aimla, Helin-Mari Arder, Ain Agan ja Mihkel Mälgand.

Tallinna Nõmme kirikus palvetati uue kooliaasta eest möödunud pühapäeval. Teenis koguduse õpetaja dr Ove Sander, orelil oli Imbi Laas, tervitusi jagas välisminister Urmas Paet.

Viljandi Jaani kirikus on eesoleval pühapäeval traditsiooniline kontsertmõtisklus, kuhu oodatakse kooliõpetajaid. Teenib õpetaja mag Marko Tiitus.

Haapsalus pühitseb praost Tiit Salumäe aga 5. septembril Haapsalu eeslinnas Uuemõisas kutsehariduskeskuse.

Koolirahu Narvast

Reedel, 2. septembril kuulutatakse üle-eestiline koolirahu välja Narva linnuses. Tseremoonial sõlmivad haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning Eesti Õpilasomavalitsuste Liidu esindaja koolirahulepingu, et 2005/2006. õppeaastal valitseks Eesti koolides töine ja sõbralik meeleolu ning õpilaste ja õpetajate koostöö tugineks üksteisemõistmisel ja usaldusel. Tallinnast sõidab Narva selleks puhuks erirong, eilse seisuga oli Narva sõitmas üle 1100 õpilase 28 erinevast Eesti koolist.

Liina Raudvassar