Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Talv Põltsamaa moodi

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Läinud nädalavahetusel korraldas Põltsamaa kogudus noortele talvepäevad, kuhu saabus oodatust poole rohkem osavõtjaid.
Erinevalt varasematest aastatest alustati talvepäevade korraldamisega juba septembris. Põltsamaa koguduse noortejuht Agnes Raidoja peab seda üheks põhjuseks, miks kutse rohkemateni jõudis. Põltsamaa kirikla fuajees, kultuurimaja saalis ja kirikupingis võis lisaks kohalikele näha noori Viljanist, Järvamaalt, Räpinast, Kihelkonnast, Tartust ja mujalt. Enamasti oli ikka noortejuht või koguduse õpetaja see, kes noored kohale kutsus.
Päevade teema «Raske on olla kerge» tekitas kohe küsimusi. Selgemaks sai asi siis, kui õpetaja Rein Schihalejev tolle Kaplinski luuletuse lõpuni ette luges: «Raske on kerge olla / Kerge on raskeks saada / Hõlbus on olla, kes me ei ole / Vaev õppida olema, / kes ma tegelikult olen.»
Mänguline kava
Kuna keskkooliõpilased pole harjunud pikkade loengutega, ei hakatud ka nüüd neid sellega harjutama. Pealegi oli kohal ka üsna kirikukaugeid noori. Päevade kava sisaldas rohkesti meelelahutuslikke ettevõtmisi. Maastikumäng viis linnaga tutvuma, viktoriin pani proovile nutikuse. Mõnes rühmatöös arutleti, teistes valmistuti isetegevuslikeks etteasteteks. Auhindade jagamisel tuli appi Eesti Piibliselts.
Eriti meeldejäävaks kujunes Viljandi noortekoori Ten Sing kontsert. Dirigent Jaanika Aru käe all esitasid nad küll lihtsaid ingliskeelseid laule (Freedom, Heaven is a wonderful place jms), ent tegid seda suure innustuse ja siira rõõmuga. See sundis ka tõsisemaid inimesi naeratama. Laulude vahele esitati lühikesi näitemänge, millest viimane kujutas võitlust hea ja kurja vahel maailma loomisest alates kuni Kristuse ristisurmani.
Praost esitas küsimusi
Mis teeb teie elu raskeks, mis kergeks? Praost Jaan Tammsalu esitas noortele konkreetseid küsimusi ja palus käega märku anda. Kui paljudel on raskused seotud kooliga? Kodu ja vanematega? Sellega, et vanemad ei mõista noori? Kui paljud leiavad, et nad on vähemalt 50% ulatuses ise süüdi? Kui paljudel teevad suhted vanematega elu kergemaks?
Jaan Tammsalu üllatus noorte enesekriitilistest väljaütlemistest. Kõigis raskustes ei oldagi kriitilised ainult teiste suhtes, vaid tunnistatakse, et paljudes probleemides ollakse ise süüdi. Küsimused puudutasid ka suhteid sõprade ja kirikuga. Kui paljusid sunnib pühapäeva hommikul koju jääma külm kirik? Igav jutlus? Hirm sõprade ees? Kodused traditsioonid? Iga küsimuse järel arvestati umbkaudu hääled kokku.
Palju abilisi
Noortejuht Agnes Raidoja tunnistab, et pole varem selliseid üritus korraldanud. Õnneks olid tema ümber inimesed, kelle käest küsida. Suurimate abilistena nimetab ta Mare Padu ja Tiina Kliimani. Sealjuures ei väsi ta tänamast tublisid Põltsamaa noori. Juba teema oli nende valitud – igaüks pakkus variante ja koos otsustati.
Noorsootöö keskuse peasekretär Mari-Ann Oviir pidas talvepäevi tänuväärseks ettevõtmiseks ja avaldas lootust, et need innustavad ka suvisest noortelaagrist aktiivsemalt osa võtma.
Kristjan Luhamets