Tallinna Linnamuuseumis on näha ajaloolist altarikatet
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 26. jaanuar 2005 Nr 4 /
Kes meist poleks kuulnud Tallinna raekoja piltvaipadest? Seoses raekoja juubeliga said need kaunid vaibad erilise tähelepanu osaliseks. Kuid Tallinna Linnamuuseumi kogus on veel üks tähelepanuväärne piltvaip – 16. sajandi keskpaigast pärinev Oleviste kiriku altarikate (antependium).
Altarikate on kootud villasest ja kuldbrokaatlõngast linasele lõimele. Kattel on kujutatud kolme stseeni Jeesuse elust: sündi, ristilöömist ning ülestõusmist. Stseene raamistab puuviljade, taimornamendi, lõvipea ning inimfiguuridega kujundatud ääris. Katte nurkades võime näha nelja evangelisti.
Arvatakse, et katte annetas kirikule raehärra Lutke van Oyten (surn 1560. a). Altarikate on kootud Madalmaades ning sellel kujutatud piltide eeskujuks on olnud tolleaegsed maalid. Sarnaselt raevaipadele kuulub Oleviste kiriku altarikate Madalmaade renessansiperioodi tekstiilikunsti silmapaistvate näidete hulka. Seda kinnitas ka eelmise aasta septembris Tallinnas käinud flaami vaipade spetsialist Leuveni katoliikliku ülikooli emeriitprofessor dr Guy Delmarcel.
Oleviste kiriku altarikate on vanim säilinud kirikutekstiil ning ühtlasi ainus teadaolev ajalooline põimtehnikas valmistatud kiriklik tekstiilese Eestis. Seoses näitusega «Madal taevas, avar horisont. Madalmaade kunst Eestis» toodi Oleviste kiriku altarikate muuseumi hoidlast välja ning märtsi lõpuni on seda võimalik näha Tallinna Linnamuuseumi teise korruse näitusesaalis.
Marju Raabe
Artikli kirjutamisel on kasutatud Urve Mankini uurimust «Renessanss-piltvaibad Tallinna Linnamuuseumis» kogumikust «Eesti kunstisidemed Madalmaadega 15.–17. sajandil».