Sünnipäevanädal Ridalas
/ Autor: Kai Kraus / Rubriik: Uudis / Number: 5. august 2020 Nr 28 /
Sel suvel on Ridala mäel olnud üks nädal, mis erineb kõigist teistest. 22.– 26. juulini tähistati Ridala Püha Maarja-Magdaleena koguduse esmamainimise 800. ja kiriku 750. aastapäeva.
Jaanipäevast alates on olnud kiriku kooriruumis näitus õp Toomas Pauli elust ja tegevusest. Pastoraadi suures saalis oli vitraažide väljapanek ja käsitöönäitus. Imelisem oli näha Dolores Hoffmanni tööde teostamise protsessi piltidel ja mõnd väiksemat tööd, mis pastoraadi valgusküllases talvekirikus särasid. Ridala naiste vöökirjad ja rahvariided ning Haapsalu sallide õrnad mustrid oli käsitöönäituseks sättinud Haapsalu Pitsikeskuse juhataja Mirje Sims.
Madlipäeval, 22. juulil oli ürituste sissejuhatuseks Ridala kirikus jumalateenistus. Koos Ridala koguduse õpetaja Küllike Valguga teenisid ka baptistikoguduse pastor Ethel Suurküla ja Haapsalu koguduse abiõpetaja Kristo Hüdsi. Külaliste hulgas oli koguduse endine õpetaja Peeter Paenurm koos abikaasaga. Õp Paenurm meenutas enda teenimisaega Ridalas ja just madlipäeva tähistamist.
Teenistuse lõpus oli kiriku kellatorni kaetud kohvilaud.
Põnevate lugude päev
Neljapäeva alustasime varakult ajalookonverentsiga. Mati Mandel tutvustas muinasaja ja keskaja leide Läänemaalt. Villu Kadakas andis põhjaliku ülevaate kiriku ehitusest.
Hilkka Hiiop ja Anneli Randala rääkisid imelistest maalingutest Ridala kiriku seintel, võrreldes neid Koeru, Pöide ja teiste kirikute leidudega.
Ajalookonverentsi lõpetas Jüri Kuuskemaa ülevaade Maarja-Magdaleenast Piibli lugudes ning tuletas meile meelde patukahetsejate ja elu üle järele mõtlejate pühaku tähtsust. Ajalookonverents paelus põnevate lugudega, elavate diskussioonidega ja mitte liiga akadeemilise õhkkonnaga. Otseülekande tegi Kuressaare Pildiraadio.
Päeva lõpetas ansambel Triskele. Tartust kohale sõitnud lauljate ja pillimängijate esituses sai teiste lugude hulgas kuulda ka Ridalast pärit kirikulaule, millel rahvalik viis. Neli meeshäält ja rahvapillid kõlasid imeliselt iidse kiriku võlvide all.
Reedel tehti ajalugu
Kolmeteistkümne tunni jooksul lugesid 24 inimest järjest ette Villem Grünthal-Ridala regivärsilist raamatut „Püha Rist“, milles autor ühendas kokku Jeesuse Kristuse elu, rõõmusõnumi kõigist evangeeliumidest. Idee autor oli Raul Tammet, tema otsis lugejad ja jagas materjali nende vahel ära. Kogu lugemist vahendas taas Kuressaare Pildiraadio. Kõik lugejad tegid seda imeliselt ja see oli neile, kes kohapeal kuulamas käsid, kui ka neile, kes Pildiraadio vahendusel seda esitust jälgisid, kindlasti suureks elamuseks. Üks lugejaist – Sirje Kaasik – esitas osa oma ettekandest lauldes.
Kogudus pakkus lugejatele suppi, võileibu ning kohvi – see oli meie väike panus sellesse ettevõtmisesse. Õhtuhämaruses laulsid kirikus ansambli Heinavanker lauljad.
Kihelkonnarahva päev
Laupäev oli Ridala kihelkonna rahva päev. Laata pidasime ka kahe aasta eest, kui tähistasime üheskoos Eesti 100. sünnipäeva. Siis sai rajatud ühiselt kihelkonna õunaaed, milles kasvab iga küla õunapuu, kokku 59 noort viljapuud.
Enne laadapäeva avamist esines kirikus Rapla pasunakoor, kes meeleolukalt avas ka laada. Laadal oli laste rõõmuks kohal Ranna Rantšo väikeloomadega ning vaatamist ja paitamist oli terveks päevaks. Anu Aljaste-Sits juhtis lasteala tegevusi. Samas luges ja rääkis lastele põnevaid lugusid Anne Rekkaro.
Laadal oli kauplejaid kihelkonna eri küladest. Laadapäeva juhatas Annabel Alemaa, kes kõigilt laadal kauplejatelt väikese intervjuu võttis ja kauplejad said sedasi oma tegevusi ja kaupa tutvustada. Ilm oli päikeseline ja parajalt tuuline, et kõigil ikka jaksu oleks.
Päeva lõpetas lustlik ansambel Ämmad. Tuttavaid rahvalikke laule sai kaasa laulda. Kauplejad jäid päevaga rahule, rahvas oli rõõmus. Supi ja grillvorsti müügiga kogus kogudus annetusi õunaaia heakorratöödeks.
Tänu ja rõõmuga
Juubeliüritused lõpetas tänujumalateenistus, kus teenisid piiskop Tiit Salumäe, praost Kaido Saak, õpetajad Leevi Reinaru ja Küllike Valk, orelit mängis Lia Salumäe. Teenistuse muusikalist osa täitis Tallinna Jaani koguduse naiskoor (dirigent Aivi Otsnik), kes andis ka kontserdi. Tänasime Jumalat selle au, privileegi ja kohustuse eest, mis ta Ridala kogudusele on pannud – hoida ja jagada kirikut ning kasvatada kogudust.
Ridala kirik on seisnud kaheksa sajandit ja meie palvetes on see ikka tähtsal kohal, et meile antakse oskust ja teadmisi, et kirik veel kaua püsiks ning oleks imeliseks märgist ajast ja selle kulgemisest.
Sel kokkuvõtval jumalateenistusel oli kaasateenijaid ja osaduses olijaid palju, nii lähedalt kui ka kaugemalt.
Kogu nädala viimane supp ja kohv koos plaadikoogiga ootas Ridala pastoraadi ees lipuväljakul. Kõik said osa ja kõik said tänatud. Selle emotsiooniga, mida see nädal Ridala mäel andis, saame üle ka pimeda ja porise sügise ning jaksame jälle. 2021. aasta pole ju enam mägede taga ja siis ongi uus suvi ning madlipäeva nädal ja kihelkonna laadapäev.
Kai Kraus,
Ridala koguduse liige
Pildigalerii: