Sümpoosion pillide kuningale
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 8. september 2021 Nr 33/34 /
Muinsuskaitseameti ja EELK koostöös toimub 15. septembril Tallinna Jaani kirikus orelitele keskenduv sümpoosion. Huvilistel palutakse oma tulekust eelnevalt teada anda e-kirjaga aadressile info@muinsuskaitseamet.ee.
Ühissümpoosione on varasematelgi aastatel peetud, ikka sooviga võtta vaatluse alla mõlemale osapoolele ühiselt olulisi teemasid. Nii on käsitletud näiteks kirikukelli, vitraaže ja möödunud aastal olid fookuses kirikutekstiilid.
Sellel aastal on plaan keskenduda Eesti rikkalikule orelipärandile. Kava järgi räägitakse orelite rollist kirikuruumis nii teoloogilisest, muusikalisest, tehnilisest kui kunstiajaloolisest aspektist. Lisaks leiab käsitlemist orelite riikliku kaitsmise temaatika – arutletakse selle üle, kuidas kaitsta meie rikkalikku orelipärandit, et ka tulevased põlved neid instrumente oma täies hiilguses imetleda saaksid.
Avasõnaks saavad sõna nii kiriku kui muinsuskaitseameti esindajad. Orelist teoloogias kõneleb õpetaja Gustav Peeter Piir,meie orelitest orelimeistri pilgu läbi teeb ettekande orelimeister Olev Kents. Küsimusele, mis mõnu on mängida vana orelit, otsib oma sõnavõtus vastus organist Kristel Aer. Vanade orelite lugusid läbi arhiivimaterjalide toob huvilisteni kunstiajaloolane Tiina-Mall Kreem. Orelite osast riiklikus kultuuripärandis kõneleb muinsuskaitsja Linda Lainevoo ja ajalooliste orelite tunnustamisest kunstimälestistena räägib oreliasjatundja Külli Erikson.
Korraldajad toonitavad, et seoses epidemioloogilise olukorraga ja riigis kehtivate piirangutega on kohapeal osalejate hulk piiratud, osaleda soovijatel palutakse üritusele registreerumise kirjale lisada kas COVID-19 vastu vaktsineerimist kinnitav tõend, haiguse läbipõdemist kinnitav tõend või negatiivse PCR-testi tõend (testi tulemust kajastav tõend ei tohi olla vanem kui 72 tundi ürituse toimumise päevast). Virtuaalselt osaleda soovijatele saadetakse enne üritust täpsustav info koos lingiga ürituse ülekandele. Sümpoosioni salvestus on järelvaadatav muinsuskaitseameti kodulehel.