Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soov kinnisvara paremini hallata

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Viru praostkonna tänavuse sinodi võõrustaja oli Jõhvi Mihkli kogudus eesotsas praost Peeter Kalduriga, kes pööras sinodile esitatud aruandes enim tähelepanu majandusküsimustele.

Kinnisvara tulupoolele
«Paljudel kogudustel on oluliselt kinnisvara, aga see ei leia piisavalt kasutamist ja ei tooda kogudusele sissetulekut ja veel sagedamini kogudused ei teagi, kui palju neil kinnisvara on, vähemalt ei anna nad sellest teada. Üks probleem on kinnisvara oskamatu kasutamine, sageli ka ainult maamaksu suuruses maa väljarentimine, kusjuures üldiselt on rendihind Eestis oluliselt kõrgem. Lähimal ajal palun Kiriku Varahaldusel osutada siin abi või soovivad kogudused ise sõlmida sellekohaseid lepinguid kinnisvaraspetsialistiga,» kirjutab Kaldur.
Kaldur tõdes, et praostkonna 19 kogudusest tehakse lastetööd vaid kaheksas. Mullu ei olnud praostkonnas muusikajuhti, käesoleva aasta märtsist on ses ametis Svetlana Kekiševa, kes juba 18. mail korraldab Pühajõe kirikus Viru praostkonna laulupäeva.
Avo Kiir, kes teenib lisaks Iisakule Illuka, Tudulinna ja Narva-Jõesuu kogudust, teavitas, et 2011. aastal tormi laastatud Illuka kiriku tornikiiver taastati mullu muinsuskaitse abiga. Kohalik võim toetab kogudust ja katab üle poole selle kuludest.
Kadrina ja Ilumäe kogudust teeniv Meelis-Lauri Erikson rääkis, et Ilumäe kirik on üle pika aja avatud suvel ja siis on igal pühapäeval teenistus. Nii Kadrinas kui Ilumäel on tuntav valla toetus.

Olulised plaanid
Kunda kogudus sai seoses 85. sünnipäevaga Kolme Kuninga nime. Kogutakse raha katuse ja küttesüsteemi uuendamiseks. Koguduse jaoks on käesoleva aasta märksõna oikumeeniline koostöö. Kunda ja Viru-Nigula kogudust teeniv Ahti Bachblum pidi tunnistama, et liikmesannetajate arvult on Viru-Nigula suurim langeja praostkonnas. Sarnaselt Tudulinnaga ei olda Viru-Nigulas kirikualuse maa omanik.
Endine Lääne-Viru maavanem, Väike-Maarja koguduse esimees Urmas Tamm soovitas sõlmida maakasutuslepingu, aga Tauno Toompuu märgib, et raske on taotleda raha eri projektideks, kui ei olda hoonealuse maa omanikud.
Käsmu puhul on märkimisväärne, et koguduse liikmeskond kasvas veerandi võrra ja liikmeannetuste summa suurenes üle kahe korra. Kogudust teenib Urmas Karileet.
Jaanus Klaas võis raporteerida, et Lüganuse koguduses on liikmesannetajate arv veidi kasvanud ja kiriku puitpõrand on LEADER-meetme ja kohalike omavalitsuste abil renoveeritud ning kiviosa renoveeritakse tänavu. Õpetajale teeb muret kogudusemaja seisukord, mis on tema sõnul kohutav.

Uued saadikud
Narva kogudus saab kiidelda sellega, et on praostkonnas ainus, kellel on koguni kolm vaimulikku – lisaks Villu Jürjole Oleg Sevastjanov, kes teenib venekeelseid koguduseliikmeid, ja Vladimir Batuhtin, kes teenib igal laupäeval ka Sillamäe katoliku kirikus. Muusikatöö kohta ütles Jürjo, et see on piiri peal – nii palju on kontserte ja ettevõtmisi. Populaarne on Aleksandri kiriku tornimuuseum, kuhu on juba suveks reserveeritud 20 ekskursiooni.
Rakvere kogudusest rääkides ütles Tauno Toompuu, et selle kasv on paratamatu – mullu lisandus 10 protsenti liikmesannetajaid. Mullu sai kogudus vapi ja lipu. Kogudusemajas on Pereraadio stuudio, kust iga reede hommikul edastatakse otsesaade. Kogudusele kuuluva spordisaali-kiriku eest saadakse tagasihoidlikku tasu, aga linn hoiab seda korras ja toetab koguduse erinevaid projekte.
Simuna, Väike-Maarja ja Tamsalu koguduse hooldajaõpetaja Enn Salveste tunnistas, et raske on kolme kogudust teenida. Peamine Väike-Maarja koguduse renditulu saadakse Elionilt, kes kasutab pastoraadiruume. Kogudus ise tahab tulevikus kohapeal leinateenuseid pakkuda. Simuna koguduse põhitulu laekub kasutatud rõivaste poest.
Kirikukogu saadikuiks valiti Tauno Toompuu, Ilumäe koguduse esimees Õie Alt ja Avo Kiir. Sinodit austas kohalolekuga peapiiskop Andres Põder.
Teet Korsten,
Põhjarannik