Soomlased autasustavad Sirje Kiivitit

/ autor: ek / rubriik: Uudis, Uudised / ilmunud:  /

Soome Evangeelse Luterliku Kiriku noorsootöö toimkond otsustas tunnustada Sirje Kiivitit (fotol) Soome kiriku noorsootöö aumärgiga, mis antakse üle EELK XXVI Kirikukogu 9. erakorralisel istungjärgul 14. detsembril.

Soome kiriku teatel saab Sirje Kiivit autasu pikaajalise ja teedrajava töö eest EELK laste- ja noorsootöös ning aktiivse osalemise eest Eesti ja Soome kiriku vahelises koostöös. Kaheksakümnendatel käivitas Sirje Kiivit koostöös Soome kiriku laste- ja noorsootööga projekti, mille läbi ilmus eestikeelne «Leeriõpik». Samuti käivitas ta EELK pühapäevakoolitöö koolituse. Lisaks eelnimetatule on Kiivit tegelenud päevakodude religioonikasvatuse edendamisega koostöös Eesti haridusministeeriumi ja Soome kiriku kristliku kasvatuse keskusega. Sirje Kiivit oli aastatel 1985-97 Tallinna Püha Vaimu koguduse laste- ja noorsootöö juht ning tegeles hiljem edukalt laagrikeskuse Talu projektijuhina. Praegu jätkab Sirje Kiivit SA Talu nõukogu liikmena.

«Mulle tuli see absoluutse üllatusena,» ütles Sirje Kiivit Eesti Kirikule. «See on kõige kõrgem autasu, millega soomlased noortetöötajaid tunnustada saavad,» lisas ta. Küsimusele, miks Eesti luterlik kirik ei ole teda nii kõrgelt hinnanud, vastas pr Kiivit, et see on paratamatus. «Kuigi ma olen rajanud laagrikeskuse, ei ole Eestis leerilaagrite töö käivitunud,» väitis ta. Tema arvates on selle põhjuseks pastorite lastetöö koolituse puudumine, mille osas vabakirikud meist tunduvalt paremat ja metoodiliselt õigemat tööd teevad. «Siin peab tulema murrang,» ütles ligi 20 aastat kiriklikku kasvatustööd teinud naine.

Soome kiriku noorsootöö aumärk antakse tänuks tulemusliku tegevuse eest kiriklikus noorsootöös. Eriti on see mõeldud tunnustuseks neile, kes vabatahtlikuna on edendanud kiriklikku noorsootööd ühiskonnas. Kiriku noorsootöö aumärki on antud aastast 1983 ning sellel seisab sõnum: «Ave crux, spes unica» (Ole tervitatud rist, ainus lootus). Märgi kunstnik on Esko Ahlberg. Varem on aumärgi saanud teiste hulgas piiskop Kalevi Toiviainen, muusik Pekka Simojoki, Soome skautide endine juhataja Kirsti Vaalikivi, luuletaja Anna-Maija Raittila, noorsoouurija ja pedagoogikateadlane Helena Helve ning noorsootöö juht Heikki Pietilä. Sirje Kiivit on teine välismaalane, kelle tööd selle aumärgiga tunnustatakse. Sirje Kiivitit on Eesti Vabariigi president tunnustanud 2004. aastal Eesti Punase Risti V klassi ordeniga.

Kristel Neitsov