Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome kirikuvalitsus külastas Eestit

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Usuteaduse instituudi kabelis.  Anti Toplaan.

Visiit kestis 9.–10. märtsini ja sisaldas kahe kirikuvalitsuse esinduse ühiseid palvehetki, nõupidamist kui ka ekskursiooni Tallinnas ja selle ümbruses.

Soome kiriku delegatsiooni kuulusid peapiiskop dr Tapio Luoma, peapiiskopi teoloogiline nõunik Juha Meriläinen, kiriku kantselei peadirektor Pekka Huokuna, kirikunõunikud Kimmo Kääriäinen ja Petri Määttä, kommunikatsioonijuht Eeva-Kaisa Heikura, personaliosakonna direktor Sari Kiili ja nõunik Elina Hellqvist. EELK esinduse koosseisus olid peapiiskop Urmas Viilma, piiskopid Tiit Salumäe ja Joel Luhamets, kantsler Andrus Mõttus,assessorid Ove Sander, Marko Tiitus, Anti Toplaan, asekantsler Ülle Keel, rahvusvaheliste ja oikumeeniliste suhete referent Kadri Eliisabet Põder ja avalike suhete spetsialist Regina Hansen.

Esimese päeva sisuks oli palvus Tallinna piiskoplikus toomkirikus ja nõupidamine. Teisel päeval külastati usuteaduse instituuti, Mustamäe Maarja Magdaleena kogudust, Kohila Mõisakooli, Hageri vennastekoguduse palvemaja ja Saku Toomase kogudust.

Eesti Kirik tegi lühiintervjuu Soome kiriku kommunikatsioonijuhiga vahetult pärast visiiti.

Mis muutis Eesti visiidi meeldejäävaks? 

Eeva-Kaisa Heikura: See oli mulle esimene kord olla Eesti kiriku külaliseks. Kirikuvalitsuses toimunud arutelud andsid uusi teadmisi ja vaatenurki ning koguduste ja õppeasutuste külastused muutsid need arutelud konkreetsemaks. Eriti muljetavaldav oli kohtuda inimestega ning kuulda Mustamäe ja Saku koguduse tegevusest. Entusiasm, edasiminek isegi keerulistes oludes ning usaldus tuleviku suhtes ja palve jõud avaldasid sügavat muljet.

Mis ühendab Soome ja Eesti luteri kirikut? 

Kirikute vahel on palju sõprussuhteid. See on väga oluline, nagu ka Eesti koguduste töö Soomes ja Soome koguduste töö Eestis. Oluline on ka avatud ja otsene dialoog kirikuvalitsuste tasandil. Meil on üksteiselt palju õppida ja palju ühist, kuigi ajaloo tõttu on meie kirikute olukord erinev.

Koostöö kahe kirikuvalitsuse vahel algas aastaid tagasi peapiiskop Jaan Kiivit juuniori ajal. Kas ja kuidas on kavas seda jätkata? 

Kahepoolsed kontaktid kindlasti jätkuvad, Soome kirik peab seda väga oluliseks. Järgmisel korral on Soome Evangeelse Luterliku Kiriku kirikuvalitsuse kord kutsuda Eesti kolleege külla ja me tervitame neid soojalt!