Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Soome kirik kaotab liikmeid

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Soome luterlik kirik kaotab homoseksuaalsuse teema käsitlemise tõttu liikmeid.
12. oktoobril toimus Soome televisioonis vestlussaade «Homoilta» (homoõhtu), milles vesteldi ka kirikliku laulatuse teemadel. Saates esitas konservatiivse seisukoha kristlikdemokraatliku partei esimees Päivi Räsänen, kes lähtus Piibli seisukohtadest, mis on homoseksuaalsuse praktiseerimise suhtes taunivad.
Pärast saadet algas tugev kiriku liimeskonnast lahkumise laine. Riigikiriku staatusega luterlikust kirikust lahkujad ei olnud rahul Päivi Räsäse liigse konservatiivsusega. Kristlike demokraatide juhi seisukoht ei ole omane kogu luterlikule kirikule, kus liberaalsed seisukohad on saanud üha enam toetust. Saate jälgijad kandsid Räsäse hoiaku üle tervele kirikule ja paljud lahkusid protesti märgiks kiriku liikmeskonnast.
24. oktoobri seisuga on eroakirkosta.fi andmeil kirikust lahkunud juba 35 000 inimest. Soome kiriku analüütiku Kati Niemelä hinnangul on soomlaste suhtumine homoseksuaalsusse ja samasooliste paaride õnnistamisse muutunud alates 2000. aastast selgelt positiivsemaks. Niemelä arvates lahkutakse kirikust alati intensiivsemalt siis, kui kirik on meedias esil.
Kati Niemelä hinnangul lahkuvad homoseksuaalsust puudutava diskussiooni tagajärjel kirikust ennekõike noored naised, sest nad väärtustavad enim võrdõiguslikku kohtlemist.
Peapiiskop Kari Mäkinen tõdeb, et piiskoppide nõukogu on andnud kirikukogule esildise homoseksuaalse partnerlussuhte sõlminute eest tehtava palvuse pidamise juhenditega ja tema hinnangul on ääretult oluline, et need võetaks kirikukogul vastu. Mäkinen loodab, et inimesed võiksid kogeda seda, et Kristuse kirik ja usk on kõigi elus turvalisust pakkuv ning keegi ei peaks jääma isolatsiooni ja kandma oma elukoormat üksi. Kahtlemata on kiriku liikmeskonnast lahkumisel tõsised materiaalsed tagajärjed, sest kirik kaotab nii ka osa oma tulubaasist.
Kaido Soom