Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Segakoor Kosk peab juubelit

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Esmaspäeval, 16. septembril peab EELK koorijuhtide ja organistide segakoor KOSK laululaagrit, mis päädib õhtul kell viis piduliku kontserdiga Tallinna Jaani kirikus. Segakoor KOSK tähistab sellega oma juubelit – 20ndat tegevusaastat.
Mõte kutsuda kokku kirikumuusikute laulukoor tekkis tol ajal juba tegutseva vabariikliku koorijuhtide segakoori eeskujul. Koori loomise mõtte algataja ja esimene dirigent oli Tallinna Kaarli kiriku organist Hella Tedder. Koori kuulus ligi 40 inimest ja see arv on püsinud väikeste kõikumistega kogu aeg ühesugune.
Esimestel aastatel laulsid kaasa ka mõned kirikuõpetajad, üheks põhjuseks meeshäälte nappus. Staažikaid lauljaid, kes kooris kõik 20 aastat usinalt laulnud, on mitmeid, nimetagem siinjuures Tooni Leedjärve, Lia Salumäed ja Ülle Reinsood.
Kuidas töötab koor, mille liikmed Eesti erinevais paigus elavad? Marika Kahar, üks dirigentidest, selgitab, et väga palju tuleb laulude selgeks õppimisel iseseisvat tööd teha. Koos käiakse tavaliselt paar korda aastas Eesti eri paigus.
Õppepäev e laululaager ja sellele järgnev kontsert on kooriliikmetele suureks vahelduseks ja noorematele ka kindlasti kogemuste omandamise kohaks. Organistid ja koorijuhid ei puutu just sageli omavahel kokku ja sellepärast on taolised kohtumised alati rõõmuga oodatud.
Segakoori KOSK repertuaaris on palju koorilaule, neist suur osa on eesti heliloojate loomingul. Koori dirigendid on olnud lisaks Hella Tedderile Ene Üleoja, Marika Kahar, Riho Ridbeck, praegu on peadirigent Heli Jürgenson. Koori ees on dirigendipuldis seisnud ka Jan-Jürgen Wasmuth Saksamaalt.
Lisaks Eestis esinemistele on koorijuhtide ja organistide segakoor osa võtnud Soome kirikumuusikapidustustest Oulus.
Tänaseks on koor selgeks õppinud kolm iseseisvat kontserti: Riho Ridbecki õpetusel vanamuusika, Jan-Jürgen Wasmuthi käe all saksa kirikumuusika ja Heli Jürgensoni juhatusel eesti vaimuliku koorimuusika kavad.
Nende kolme kontserdiga sõidab koor 17. septembril juubeliturneele Saksamaale Bremenisse. Esmaspäeval, 16. septembri kontserdil Tallinna Jaani kirikus kõlavad eesti vaimulikud koorilaulud.
Tiiu Pikkur