Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rukkimaarjapäeval Maarja kirikus

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Maarja koguduse nimepäeval mõeldi Gruusia sõjas kannatanutele ja kirikuhoone peatsele tagastamisele.Foto: Lea Jürgenstein

15. augustil kogunesid Tartu Maarja koguduse liikmed ja koguduse sõbrad ajaloolisse kirikuhoonesse koguduse nimepäeva tähistama.
Nimepäeva muusikalisel palvusel teenisid kaasa Tartu koguduste vaimulikud, anglikaani kiriku preester Neil Taylor sõpruskogudusest Inglismaalt, Soli Deo Gloria ansambel ja koguduse muusikud eesotsas koorijuht Elke Undiga.
Spordisaali kujundatud altari ees põlesid küünlad. Peeti ka eestpalve Gruusia eest ja tehti korjandus äsjases sõjas kannatanute toetuseks.
Kirikust võimlaks
Tartus Pepleri tänaval asuvat punast hoonet teab mitu põlvkonda tartlasi Eesti Põllumajandusülikooli, hiljem Eesti Maaülikooli spordihoone ja võimlana. Maarja kogudus on visalt püüdnud inimeste mällu tagasi tuua ehitise õige nime – Tartu Maarja kirik. Kirik, mille pühitsemisest möödus tänavu 166 aastat, võeti pärast sõjapurustusi 1941. aastal koguduselt ära ja ehitati 1961. aastal üles spordihoonena, seejuures sai hoone juurdeehitise.
Kogudus, kes sel aastal tähistab oma 784. aastapäeva, on omandireformi algusest 1991. aastast kirikuhoonet tagasi taotlenud, kuid see on takerdunud ekspertide vaidlustesse. Nüüdseks on hoone võõrandatud Tartu linnale, kes jagas kinnistu kaheks: kirikuhooneks ja nõukogude ajal rajatud kõrvalhooneks.
Maaülikool saab ehitist kasutada spordihoonena kuni järgmise aasta märtsini, mil peaks valmima uus spordihoone Kreutzwaldi tänaval. Seni on maaülikool koguduse palvetele vastu tulnud ning lubanud hoones jumalateenistusi ja palvusi pidada.
Koguduse püüdluste toetuseks
Juba viis aastat tegutseb Maarja kiriku sihtasutus, kelle eesmärgiks on pühakoda taastada. Rukkimaarjapäeva palvetes mõeldigi suurte lootustega linnavõimude otsustele. «Ootusaeg on otsa saamas,» märkis koguduse õpetaja Peeter Paenurm, meenutades kõigile vajadust pühakoja ülesehitamisele pühenduda.
Oma spordimälestusi jagas tervituskõnes kogudusele Tartu abilinnapea Margus Hanson, kes väljendas veendumust, et ühendades linnas oma jõud, saame külastada seda hoonet kui kirikut. Metodisti koguduse pastor Priit Tamm nimetas tervituskõnes Maarja kogudust saatusekaaslaseks. Tartu metodistikogudus jäi samuti sõjakeerises oma kirikuta, nende uus kirik, mis valmis kuus aastat tagasi, asub kõrvalkvartalis Vallikraavi tänaval. Naabridki loodavad juba peatselt naabruses näha pühakoda.
Praost Joel Luhametsa mõistukõnelises tervitussõnavõtuski peitus toetus kogudusele tema püüdlustes ja tegemistes.
Õpetaja Peeter Paenurme sõnutsi pole linnaametnike otsustamise aeg enam kaugel, usutavasti võetakse hoone saatus kõne alla linnavolikogu septembrikuisel istungil. Seda, et kogudusel on kirikut hädasti tarvis, näitas ilmekalt rukkimaarjapäeva palvus: mudilaste kilked ja jooksumüdin annavad kinnitust koguduse elujõust.
Lea Jürgenstein