Rootsi kuningapaar Rootsi-Mihkli kiriku taaspühitsemisel
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis, Uudised / Number: 8. mai 2002 Nr 18 /
Tallinna Rootsi-Mihkli kirik, ainus rootsikeelne välismaal asuv kirik, mis ei allu Rootsi kirikule, vaid asukohamaa kirikule EELKle, oli pühapäeva hommikupoolikul rahvast pungil täis.
Tavaliselt 250 kirikulist mahutavas saalis hingas ühes rütmis oma pool tuhat inimest. Rahvas oli kohale palutud pool tundi enne jumalateenistuse algust, uksel seisid väikesed lilleneiud, kirikut piirasid fotograafid ja ajakirjanikud, tervet kvartalit aga ümbritses tihe politseinike müür, ligemale lasti ainult neid õnnelikke, kel kutse oli.
Veidi enne kella ühtteist astusid peapiiskop Jaan Kiiviti juhtimisel kirikusse Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf kõrvuti Eesti Vabariigi presidendi Arnold Rüütliga, nende järel kuninganna Silvia ja proua Ingrid Rüütel. Kuningas oli täitnud oma kümne aasta taguse lubaduse tulla kiriku taaspühitsemisele.
Pühitsetud kogudusele
Peapiiskop Jaan Kiivit pühitses oreli, altari, kantsli ja ristimisvaagna. Lõpuks pühitses peapiiskop kogu taastatud kiriku Jumala teenimise, tunnistamise ja austamise kohaks.
Jutlustas Rootsi õukonnapiiskop Henrik Svenungsson, kes meenutas oma esimest külaskäiku kirikusse 1976. aastal. Ta ütles, et ei unusta kunagi seda higi ja tolmu lõhna. Tol ajal maadlustreeninguteks kasutatav ruum ei meenutanud millegagi kirikut. Kes oleks julgenud siis uskuda, et saabub uus ülestõusmise aeg, ütles piiskop Svenungsson.
Jumalateenistusel laulsid koguduse koorid ja esinesid solistid.
Teenistus lõppenud, suundus kuningapaar, presidendipaar ja teised kõrged külalised jalutuskäigule südasuviselt sooja vanalinna.
Tuhanded tervitasid
Rüütli tänavalt tehti jalutuskäik Rootsi saatkonda Pikale tänavale. Tuhanded tänavaile kogunenud inimesed tervitasid kuningapaari.
Loetud tundide pikkuse visiidi sisse mahtusid veel vastuvõtt Rootsi riigi toel renoveeritud Kadrioru lossis; edasi viis tee Haapsallu rannarootsi muuseumi ekspositsiooni avama. Kuningas avas näituse traditsioonilise lindilõikamisega. Põhiliselt Rootsist saadud annetustega on muuseumis ehitatud kaks maja ja üles seatud näitused.
Kuningliku visiidi auks tikkisid eestirootslastest käsitöömeistrid Jorma Fribergi kavandi järgi Agneta Tominga juhendamisel 20meetrise vaiba eestirootslaste ajaloost. Tükike vaibast kingiti kuningale, veel said külalised näha, kuidas Vihterpalus pulmi peeti. Vormsi jahimeeste selts edastas kuningale kutse metsseajahile.
Vanasti sõitsid rannarootslased laevaga Stockholmi kuningale kaebama, kui oli, mille üle nuriseda. Nüüd tahavad tublid laevaehitajad seda reisi omatehtud kahemastilise laevaga korrata. Kuningas Carl Gustaf lubas meestel vastas olla, kui nad Stockholmi jõuavad.
Vormsi vallavanem Ants Varblane, kes kuningapaari terve päeva saatis, leidis, et visiit möödus hästi.
Henrik Svenungsson on Vormsil juba omainimene, kes jutlustab sel aastal Vormsi kirikus olevipäeval juba seitsmendat korda. Ants Varblane ütles, et Lääne praostkonnal on plaanis selleks puhuks piiskop Svenungssoni jutlused väikese trükisena välja anda.
Haapsalust sõitis kuninglik paar helikopteriga Tallinnasse, et sealt hilisõhtuks koju jõuda.
Tiiu Pikkur