Ratsamonument kerkib raskustest hoolimata
/ Autor: Eesti Kirik / Rubriik: Uudis / Number: 13. august 2003 Nr 32 /
Augusti alguses ehmatas paljusid teade, et Eesti sõjameeste mälestuskirikust Toris varastati korjanduskast, kuhu koguti raha ratsamonumendi «Püha Jüri võitlus lohega» püstitamiseks.
Tori kiriku taastajate ühenduse esimees ja monumendi töökava juht Jüri Kask, kes on ka Tori koguduse juhatuse esimees, ütles Eesti Kirikule, et ratsamonumendi püstitamist vargus ei takista, küll aga näitab, et kurjus ei ole kuhugi kadunud. Kask mainis, et moraalses mõttes on tegu äärmiselt taunimisväärne, seda enam, et korjanduskast saadi laenuks. «Aga ega sellepärast püha üritus pooleli jää.»
Kõigi eelduste kohaselt kõrgub nädala pärast, taasiseseisvuspäeval, kõigi ustavate ja väärikate sõjameeste kaitsja püha Jüri võitlust kajastav monument Pärnu jõe kaldal Toris. Monument on pühendatud Vabadussõja võidu ja Eesti taasiseseisvumise auks.
Kolm aastat tagasi nimetati Tori Püha Jüri kirik Eesti sõjameeste mälestuskirikuks, nii et loodav monument satub õigesse kohta.
Pronksi valatuna hakkab kolme tonni ringis kaaluv lohe, ratsu ja rüütliga monument seisma kolme meetri kõrgusel ja seitsme meetri pikkusel alusel. Annetajate nimed avalikustatakse, heldemate omad jäädvustatakse monumendi kolme meetri kõrgusel alusel.
Ratsamonumendi paigalduseelne ettevalmistustöö maksab hinnanguliselt pool miljonit krooni, sellele lisandub platsi korrastamine, haljastamine, valgustamine.
Skulptuuri «Püha Jüri võitlus lohega» ehk «Kurjus saab ära võidetud» kujundab professor Mati Karmin.
Sõjameeste mälestuskirikus Toris on avatud neli mälestusplaati. Tahvlid on paigutatud mälestusseinale, mis on pühendatud Vabadusristi kavaleridele – Teise maailmasõja ohvritele, kes kunagi Siberist koju ei jõudnud. «Neid mehi on üle 450.» Mälestustahvlitele on kiviraidur Ülo Kirt kujundanud 112 kavaleri nime.
Skulptuur avatakse taasiseseisvuspäeval, 20. augustil kell 11. Pidulikul jumalateenistusel osalevad Eesti Kaitseväe peakaplan Tõnis Nõmmik, assessorid Andres Põder ja Joel Luhamets ning EAÕK ülempreester Ardalion Keskküla.
Erle Iher