Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Rapla kiriku orel saab 65aastaseks

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Tähistamaks oreli aastapäeva, korraldatakse Rapla kirikus orelinädal.
1939. aastal, II maailmasõja hakul ehitasid vennad Harri ja Rudolf Kriisa Rapla kirikusse uhke kontsertoreli. Kuulsate orelimeistrite 21. pilli ja ühtlasi viimast tööd enne II maailmasõda hinnatakse täna üle 5 miljoni krooni. Orel on kunstiväärtus, teist samasugust pilli ei ehitata kunagi.
Orelile mitu pilku

Kodulinna orel eksponeerib ennast 65. sünnipäeval orelinädalaga 30. augustist 3. septembrini. Kell 18 on kirikus temaatilised kontserdid, kus orel toob kildhaaval välja oma iseloomurikkused, esinedes nii koguduse ühislaulu saatjana, saksa ja prantsuse orelimuusika erinevates kõlavärvides, oreliimprovisatsioonide fantaasiana kui ka sõbraliku saatjana soolopillidele ning lauljatele.
Rapla orel tutvustab ennast minikontserdi kaudu lastele, näitab ehitusilu läbi tänapäevaste tehniliste võimaluste Powerpoint-esitluses, laseb sõnaliselt meelde tuletada oma ehituslugu ja käekäiku ning tervitab orelihelidega linlasi ja möödakäijaid Rapla kaubanduskeskustes.
Orelinädalal esinevad Toomas Trass, Mart Siimer, Elke Unt (kõik orel), Tekla Tappo (viiul), Liisi Assavi (vioola), Pärt Uusberg (trompet), Piia Põder (laul), Kahro Kivilo (eufoonium), segakoor Cantuse meeslauljad, Vahur Soonberg, Eerik Jõks (mõlemad laul).
Järjekindla töö vili

Rapla kiriku 25. aastapäeval 1926 avaldas pastor Joosep Liiv soovi, et üks puuduv ilus asi – vääriline orel – saaks kirikusse ehitatud. Sellest soovist võttis tuld prof August Topman, kes hakkas korraldama oreli heaks kontserte ja koostas hiljem oreli dispositsiooni (oreli registrite ja tämbrite valiku). Orel ehitati paljude kontsertide, koraalipühade, 1937. aasta Lääne-Harju praostkonna esimese vaimuliku laulupäeva kavade, loteriide tuludest ning lahkete annetajate ja koguduse liikmemaksude sihtotstarbelise kasutamise tulemusena, mitme aasta järjekindla töö viljana. Orel valmis aastaks 1939, maksis 12 700 krooni, sai 2. septembril kõrge hinnangu vastuvõtukomisjonilt ning õnnistati kasutusse 3. septembril piduliku jumalateenistuse ja kontserdiga.
Orel on tänagi kultuurielu keskmes, lahutamatu osa koguduse elust ja kaaslaseks inimeste elutee tähtsündmustel ja hõiskab ikka rõõmust, kui teda jumalateenistustel ja kontsertidel kõlada lastakse. Nüüdki kutsub ta kõiki oma sõpru sünnipäevanädalast osa saama!
Elke Unt