Raamat kiriku rollist iseseisvuse saavutamisel

Akadeemik Tarmo Soomere kõneles tõrvikute läitmisest ja vabaduse kandmisest. Arho TuhkruTallinna Rootsi-Mihkli kirikus esitleti lõppeva aasta tähtsaimat EELK poolt välja antud teost.

20 aastat taasiseseisvust on lubanud sel aastal ka kirikul heita tagasipilku olnud aastatele. Nii tegi seda augustikuus suurejooneline missio 2011 «Laul ja vabadus» Haapsalus. Kes kohal olid, said osa ja mälestuse. Veidi kindlam ja jäävam kinnitus möödunud 20 aastast on EELK konsistooriumi poolt aasta lõpuks välja antud raamat «Usk vabadusse», kuhu on koondatud artikleid ja mälestusi EELK osast Eesti iseseisvuse taastamisel.
Väljaande kokkupanemisel on abiks olnud perekond Velliste. Raamatu esitlusel Rootsi-Mihkli kirikus kõnelnud Trivimi Velliste tsiteeris kaan­te vahele saanud mälestusi ja avas nende sisu. Kohal olid president Arnold Rüütel ja proua Ingrid Rüütel, kaitseminister Mart Laar, teose valmimisele kaasaaitajad, vaimulikud, vabadusvõitlusega end Eesti ajalukku kirjutanud inimesed jt.
Õpetaja Villu Jürjo ütles alustuseks, et tema sattunud julgeolekudokumentidesse esmakordselt kuuekuuse imikuna. Edasi meenutas ta artiklil põhinevaid seiku kiriklikust vastupanuvõitlusest 1980ndatel, kui kirikus hoogustus noorteliikumine.
Üks neist aktiivsetest noortest on praegune akadeemik Tarmo Soomere, kelle mälestused raamatus kannavad romantilist pealkirja «Tõrvikuid läites». Akadeemik esines esitlusel samuti sõnavõtuga.
Tartu ülikooli ajaloomagistrant Mihkel Laar on uurinud kirikuvastaseid repressioone Eesti NSVs aastail 1979–1985. Ka neist on lugeda koguteoses «Usk vabadusse».
Autoritena astuvad lugejate ette oma mälestuste või uurimustega veel peapiiskop Andres Põder, Riho Saard, Tunne Kelam, Küllo Arjakas, Peeter Kaldur, Priit Rohtmets, Eve Pärnaste, Priit Rannut, Peep Audova, Eenok Haamer, Vello Salum, Tiit Salumäe, Mart Salumäe ja Jaan Tammsalu.
Sirje Semm