Pühapäeval on peeterpauli päev

/ autor: ek / rubriik: Uudis, Uudised / ilmunud:  /

29. juuni on kirikukalendris märgitud kui peeterpauli päev. Tartu linnavalitsus nimetas päeva möödunud aastal linna kaitsepühakute Pauluse ja Peetruse auks Tartu linna päevaks.
Kiilaspäisena ja pika habemega kujutatud apostel Pauluse ikonograafilisteks sümboliteks on mõõk ja raamat. Tartu linna vapil (pildil) sümboliseerib teda mõõk. Apostel Paulust tuntakse kui telgivalmistajate ja sadulseppade patrooni, tema kirju peetakse esimesteks kirjalikeks dokumentideks.
Lühikese lokkis habemega ja toogas kujutatud apostel Peetruse ikonograafilisteks sümboliteks on võti või võtmekimp, vahel ka kukk, laev või kala. Tema sümboliks Tartu linna vapil on võti. Apostel Peetrust peetakse eelkõige kalurite patrooniks, ta oli innukaim Jeesuse järgija.
Peeterpauli päeva raames avab Tartu Pauluse kirik uksed kogu päevaks, julgustamaks linnarahvast kirikusse tulema ja seal toimuvast osa saama. Pärast kirikutornis mängitavat pasunamuusikat peetakse armulauaga jumalateenistus, millel teenivad kaasa linnapea Andrus Ansip, abilinnapea Laine Jänes ja laulja Jaan Willem Sibul, loetakse eestpalve linna ja linnarahva eest.
Suurim rõhk on koguduse õpetaja Annika Sipose sõnul pandud laste ja kiriku lähendamisele – lapsed saavad voolida, meisterdada, õhupalle lennutada, avatud on juuksur ning jututuba. Lapsevanematel on samal ajal võimalus kuulata Toomas Jürgensteini, Tea Raist ning Merit Palgit.
Peeterpauli päevast räägivad ajaloolane Tõnis Lukas, teoloog Elo Süld ja kirjandusloolane Mall Hiiemäe. Kavas on kirikuekskursioonid ja kontsert, millel astuvad üles Malle Pärn, Katrin Pärn ning Hannes Kaljujärv. Linnarahvale on avatud kohvik, raamatulett ja koguduse ajalugu ning elu tutvustav fotonäitus.
Esmakordselt tähistataval Tartu linna päeval toimub hulgaliselt kultuuri- ja spordiüritusi, nt kellade kontsert, protsessioon Raekoja platsilt Toomemäele jm, mis päädivad Toomemäel etenduva suurejoonelise lavastusega «Aja Park». Õhtu jätkub rahvapeoga, kell 22 aga algab Pauluse kirikus Tõnis Mägi kontsert.
Margot Vent