Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

PRAOSTKONDADE UUDISED

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Viru

2002. aastal alanud Simuna kiriku 1889. a valminud Normann-oreli remont on lõppenud. Suure osa töid on teinud organist Ago Tint, kes on ühtlasi Viru praostkonna muusikasekretär. Osa töid on teinud tänaseks igavikku lahkunud Gerhard Schmid Saksamaalt,  möödunud aastal pani Olev Kents orelile uued keelregistrid.

Praeguseks on Ago Tint paigaldanud orelisse viimased puudunud viled, kirik on soojenenud, pilli tuleb veel häälestada. Mitmes osas tehtud remondi käigus on orelit mängitud pea kogu aeg, vaheaeg on tekkinud vaid mõneks kuuks. Töid rahastas Kultuurkapital.

Kogudusel on plaan salvestada oma oreli helid plaadile. Kes organistidest mängima hakkab, on praegu veel lahtine, räägitud on paari organistiga, salvestama hakkab Urmas Taniloo. Kuna täpselt salvestama hakatakse, sõltub pilli häälestamisest.

Tänavu sügisel 775. aastapäeva tähistav Kadrina kogudus avab mai II poolel kirikus koguduse ja kihelkonna ajalugu tutvustava fotonäituse. Vanim näitusefoto pärineb õpetaja Meelis-Lauri Eriksoni sõnul aastast 1911. Näitus avatakse 25. mail taevaminemispüha jumalateenistusega ja jääb avatuks kogu suveks. Kuna kirik on suvekuudel iga päev avatud kella 10–16, saavad teelised kirikuhoonega tutvudes osa ka näitusest.

Viljandi

Kolga-Jaani Johannese koguduses oli rõõmustav sündmus: kiriku torni paigutati tagasi kullaga kaetud muna ja rist. Need olid alates detsembrist OÜ Sepatööd meistri Rein Mõtuse restaureerida. «Üllatusena tuli seda sündmust jälgima palju inimesi,» lausus Kolga-Jaani kiriku õpetaja Ants Tooming.

Vana kombe kohaselt paigutati torni muna sisse ürik, mille ülesandeks anda tänasest päevast ning tähtsast sündmusest ülevaade tulevastele põlvedele. Õpetaja Tooming oli selleks kirjutanud kuus lehekülge teksti kiriku ajaloost. Lisaks paigutati silindrisse käibelolevad paberrahad ja mündid ning kõik isikud andsid kohalviibimise kohta allkirja.

Lääne

Kullamaal tähistatakse 13. mail Heinrich Gösekeni mäletuspäeva. Tänavu möödub 365 aastat sakslasest kirikuõpetaja Gösekeni saabumisest Kullamaale. Tuntud eesti keele grammatika autorit ja Vana Testamendi tõlkijat eesti keelde meenutavad konverentsil Ants Leedjärv, Peeter Roosimaa ja Jaan Bärenson.

Ka avatakse Kullamaa kirikus samal päeval tornitrepp ja kirikus saab kuulata head muusikat.

EK