Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Praost Jaan Lattik jõudis koju tagasi

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Kauaaegne Viljandimaa praost Jaan Lattik ja tema abikaasa Alice leidsid igavese puhkepaiga kodumaa mullas Viljandi Vanal kalmistul.
Jaan Lattik suri 1967. aastal, tema abikaasa juba kümme aastat varem, nad olid maetud Stockholmi Metsakalmistule.
Ümbermatmistalitus, mis oli üks Eesti Vabariigi 90. aasta­päeva üritustest, algas laupäeval Viljandi Pauluse kirikus. Just selle, Viljandi maakoguduse hingekarjane oli Lattik ligi 30 aastat. 
Rohkete ärasaatjate hulgas olid Jaan Lattiku sugulased, vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, haridus- ja teadus­­minister Tõnis Lukas, kaasvilistlased Eesti Üliõpilaste Seltsist, ministeeriumide ja omavalitsuste esindajad.
Talitusel osalesid Viljandimaa praost Marko Tiitus, Viljandi Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe, abipraosti kt, Kõpu koguduse õpetaja Hedi Vilumaa, Suure-Jaani koguduse õpetaja Kristi Sääsk, Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse õpetaja Jaak Salumäe, pea­kaplan emeeritus Tõnis Nõmmik, Paistu koguduse õpetaja, Kaitseliidu kaplan Raivo Asuküla, Mõisaküla koguduse õpetaja Rein Schihalejev, Karula koguduse diakon Enno Tanilas ja diakonõpetaja emeeritus Helmut Mõtsnik. Muusikaga teenisid koguduse organist Aaro Tetsmann, koguduse segakoor Külli Salumäe juhatusel ja Viljandi linnakapell Brass Arno Antoni dirigeerimisel. Katkendeid Jaan Lattiku raamatust «Viljandi kirikumõis kõneleb» luges Ugala teatri juht ja näitleja Peeter Tammearu.
President Ilves meenutas kõnes Jaan Lattikut kui oma vanavanemate ja vanemate head tuttavat. Lattik on laulatanud Toomas Hendrik Ilvese vanemad ja tema enda ristinud. Nii Lattik kui Ilves on olnud Eesti välisministrid, seega võib öelda, et üks välisminister ristis teise välisministri.
Tõnis Lukas kõneles Lattikust kui haridusministrist,  sõnades, et hariduselu probleemid on tänapäevalgi üsna sarnased Jaan Lattiku aegsetega.
Pauluse koguduse õpetaja Mart Salumäe sõnul oli tema eelkäija kogu hingega hingekarjane ning seda nii kirikuõpetaja kui kooliõpetaja ja riigimehena. Lattik oli esimene eesti kirikuõpetaja Pauluse koguduses.
Kirikust liikus matuserongkäik sügispäikese paistel Viljandi Vanale kalmistule, kus kunagisele praostile ja tema abikaasale sai viimseks puhkepaigaks ilus ja väärikas koht. Pärgade asetamisel kõnelesid kaasvilistlaste nimel EÜSi poolt Indrek Tarand ja sugulaste nimel tütrepoeg Matti Päts. Tseremoonia lõpetuseks lauldi Eesti hümni.

Tiiu Pikkur