Porvoo kirikujuhtide kohtumine

/ autor: Lea Jürgenstein / rubriik: Uudis, Uudised / ilmunud:  /

16.–21. märtsini  kohtusid Walesis Cardiffis Porvoo ühenduse kirikujuhid.
EELKd esindasid peapiiskop Andres Põder ja õpetaja Tiit Pädam. Porvoo kontaktgrupi liikmena osales kohtumisel praost Veiko Vihuri.

Cardiffi kohtumisel arutati aktuaalseid kirikuelu probleeme, toimus mitu seminari ja arutelu rühmades. Töö kõrval jäi aega tutvuda kohaliku eluga, külastati ka koole.
Pühapäevasel jumalateenistusel Cardiffi Landalfi katedraalis  tähistati kümne aasta möödumist Porvoo lepingu sõlmimisest; jumalateenistusel jutlustas Rootsi kiriku peapiiskop K. G. Hammar. Ühtlasi oli jumalateenistus esimene üritus pikemast 10. aastapäeva märkivast sarjast.
Suurbritannia kirikute ühinemist Porvoo lepinguga on kavas tähistada Londonis novembris, siis osaleb pidulikul jumalateenistusel ka Inglismaa eesti kogudusi teeniv Lagle Heinla.
Porvoo ühenduse kirikujuhid saavad regulaarselt kokku iga nelja aasta tagant, kirikupead kohtuvad üle kahe aasta. Viimati kohtusid kirikujuhid, kelle seas võib olla ka ilmikliikmeid, 2002. aastal Tallinnas, kirikupead  said kokku alles hiljuti, eelmise aasta oktoobris Norras Trondheimis.
Porvoo leping sõlmiti 1996. aastal, ühinemislepingud kirjutati alla lepinguosalistes riikides eraldi. Praegu on osaduskonnas kuus anglikaani kirikut ja kuus Põhjamaade ja Balti luterlikku kirikut, vaatlejaliikmeteks on Läti ja Taani kirik. Porvoo deklaratsiooniga ühinenud kirikud peavad liikmeskirikuis ristituid oma liikmeteks, liikmete vahel on armulauaosadus, usk tugineb Nikaia-Konstantinoopoli usutunnistusele, tunnistatakse ühist evangeeliumi ja ameteid ilma ümberordinatsioonita.

Lea Jürgenstein