Petseri Peetri kirikus peeti orelipäeva

Septembri teisel pühapäeval teenisid Petseri kirikus Lääne-Nigula koguduse ansambel Doxa, kirikumuusik Kristel Aer ja õpetaja Leevi Reinaru.
«Inimesi, kes sel pühapäeval orelikontserdist ja jumalateenistusest osa saama tulid, oli pea kolmkümmend. Mitmed neist panid väga südamele, et jumalateenistusi võiks kirikus olla rohkem ja igasuguse teenimistöö eest ollakse väga tänulikud,» vahendas Leevi Reinaru muljeid külaskäigust piiri taha.
Praeguse seisuga käib Petseris kord kuus teenimas õpetaja Toivo Hollo, lisaks toimuvad Elmet Vaaksi (Rohuaia Rist) eestvedamisel orelikontserdid.
«Sealsest kontserttegevusest on huvitatud nii koguduse liikmed kui ka Petseri linnavalitsus. Oma huvi näitas üles ka koguduse juhatuse esimees (Roman Grušin – toim.), kes soovib samuti, et kirikus oleks tegevust rohkem ja käima lükataks pühapäevakool. Eks tulevik näitab, kuidas see õnnestub,» lausus õpetaja Reinaru.
Oreliga seonduv pakub Petseris iseäranis suurt huvi, kuna tegemist on linna ainsa kirikus asuva oreliga. Ja ehkki kogudus ise on väike (aastal 2009 oli annetajaliikmeid 40), jagus pärast kontserti uudistamist, kuidas orel on ehitatud ning kuidas töötab selle mehhanism, julgematele pakuti isegi võimalust orelit seestpoolt kaeda.
Petseri Peetri kiriku oreli valmistasid eesti orelimeistrid Kriisad 1928. aastal ning praeguseni on see Petserimaal ja Pihkvamaal väga hinnatud ning kuulatav muusikariist.
Ühtlasi on see üks kolmest kuulsamast orelist Venemaal, teised kaks asuvad Peterburis ja Moskvas. Ühtekokku arvatakse Venemaal olevat kõigest kümmekond orelit ja umbes sama palju leidub seal ka häid organiste.
Petseri luterlik kirik sai tänavu septembris 84aastaseks, olles seega üks EELK noorimaid.
Merje Talvik