Palvushommikusöögilt kaasa rahu ja Jumala sõna
/ Autor: Sirje Semm / Rubriik: Uudis / Number: 12. jaanuar 2011 Nr 2 /
Kolmekuningapäeva hommikul särab igal aastal üle Tartu päike, kui Emajõe-äärses restoranis kogunetakse palvushommikusöögile.
Nii oli see ka tänavu, kui Lõuna-Eesti maavanemad, linnapead, linnavolikogude esimehed, riigikogulased, kõrgkoolide rektorid, kultuuritegelased, ärimehed ning vaimulikud praost Joel Luhametsa ja linnapea Urmas Kruuse kutsel hommikusöögiosadusse kogunesid. Ürituse peakõneleja oli Ants-Johannes Martin Eesti maaülikoolist, musitseerisid noored muusikud Madara Vilson ja Sander Tamm. Kõik kolm Tartu Pauluse koguduse liikmed.
Korraldajate eesmärk on olnud tekitada kokkusaamisega dialoogi väärtushinnangute teemal. Seekord oli teemapüstitus – «Üks maa, üks rahvas» – lahendatud erilisel moel. Nimelt kõneles sipelgateadlane Ants-Johannes Martin neist imelistest selgrootutest, tuues paralleele inimühiskonna toimimisega.
«Mine sipelga juurde, sina laisk, vaatle tema viise ja saa targaks!» alustas Martin vanade prohvetite sõnadega (Õp 6:6). Kui maailmas on loendatud kuni 15 000 sipelgaliiki, siis Eestis on neid 52. New Jersey merevaigutükist on leitud sinna 95 miljonit aastat tagasi kriidiajastul sulanud sipelgas, mis on maailma vanima sipelga leid.
«Sotsiaalse evolutsiooni käigus on selgroogsete loomade hulgas saavutanud kõrgema taseme inimesed ja selgrootute loomade hulgas sipelgad,» ütles Martin ja tõi näiteid, kus inimeste ja sipelgate tegevuses on võimalik leida sarnaseid toimemehhanisme. «Mida on inimesel õppida sipelgatelt?» küsis Martin ja nimetas esmasena tegevusühtsust, milles peitub jõud ja edukus.
Pärast palvet maa, rahva ja valitsejate eest ning meieisapalvet lauldi kiriku laulu- ja palveraamatu 450. laulu «Hoia, Jumal, Eestit». Laiali mindi rahus, kaasas soov hoida silmad ikka Jeesuse peal.
Lõuna-Eesti palvushommikusöök sündis Eesti Evangeelse Alliansi ja Eesti Kirikute Nõukogu koostöös tegevtoimkonnaga, mida juhivad Miguel Zayas, Meego Remmel ning Triin Rait. Tartu linna palvushommikusöögist on viie aastaga saanud kogu Lõuna-Eestit ühendav sündmus.
Sirje Semm