Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Paide kirik võidupüha ootuses

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /

Selle aasta võidupüha paraadi võtab president Arnold Rüütel vastu Kesk-Eestis Paide linnas, jumalateenistus peetakse kohalikus kirikus. Eesti Kirik käis käimasolevaid ettevalmistusi oma silmaga kaemas.

Koguduse õpetaja Algur Kaerma oli lahkesti nõus meid seniste edusammudega kurssi viima. Kirikusse sisenedes osutas õpetaja kõigepealt tähelepanu altariruumiesisele põrandale, mis oli just uue katte saanud. Samuti torkasid silma kiriku lõunakülje vitraaþaknad, mis olid tänu Paide linnale ning Muinsuskaitseametile korda tehtud. Põhjapoolsed aknad ootavad veel renoveerimist.

Ebakindel kirikupõrand

Kõige probleemsem osa Paide kirikust ongi ilmselt põrand, lisaks lagi. Uus katus on küll peale saadud, aga varasema läbijooksu hävitavaid tulemusi on praegu laes veel selgesti näha. Kohati on lage prooviks ka valgendatud. Kaerma sõnul on katseaeg üks aasta _ kui proovivalgendamine häid tulemusi annab, siis valgendatakse lagi tervenisti.

Kirikusaali põrandale astudes tundus see kohati ehmatavalt pehme. Ja mitte ainult ei tundunud, sest hoone on vammi täis ning jalgealune ongi seetõttu üsna ebakindel. Plaan on kirikuseinu ääristavad puust barjäärid maha võtta, et jõuda nende taga pesitseva mädanikuni ja sellega karmimad meetmed kasutusele võtta.

Kõige kindlamalt mõjus orelirõdu, millel seistes ei täheldanud mingit võnkumist, ka orel on õpetaja kinnitusel heas korras. Ent toimetamist on igal juhul veel palju, et kirik presidendi tulekuks esinduslik välja näeks.

Tore on tõdeda, et kohalik omavalitsus oma õla alla on pannud, mistõttu on lootust, et kirik viimaks korralikult remonditud saab. 7. juunil oli pühakojas puhastuspäev, mil koguduse aktiivsemad liikmed oma jõud korrastamisele andsid. Kogudusel on umbes 150 liikmeannetajat, teenistustel käib keskeltläbi kakskümmend inimest.

Peagi valmib kena pastoraat

Pastoraadis käib samuti remont ja seda toetab poole miljoniga Martin-Luther-Bund. Väike-Aia tänaval asuv kogudusemaja, kuhu õpetaja pere 1. septembril elama plaanib asuda, peaks valmima 15. juuliks. Samal tänaval asub teinegi maja, mis kuulub Paide kirikule ning on mõeldud laste, koori ja muu kogudusetööga seonduva tegevuse jaoks. Esialgu paikneb kantselei olude sunnil õpetaja eluruumide kõrval.

Sellel nädalal külastas Eestit Martin-Luther-Bundi peasekretär Rainer Stahl, et olla kursis sellega, kuidas nende poolt toetatud ehitused edenevad.

Paide kirik linnasüdames mõjus hoolimata oma veidi kehvast seisukorrast siiski uhkelt ja lootusrikkalt. Loodetavasti suudab uus ja optimistlik õpetaja sealsele koguduseelule suurema hoo sisse lükata.

Anna-Liisa Vaher

Vitraazhid on enam-vähem valmis, lagi ootab oma järge.