Olla toeks kirikute kommunikatsioonitöös
/ Autor: Tiiu Pikkur / Rubriik: Uudis / Number: 15. märts 2017 Nr 12 /
Euroopa luterlike vähemuskirikute kommunikatsiooninõukogu (KALME) korraldusel toimub 17. märtsil Helsingis ja 18. märtsil Tallinnas kriisikommunikatsiooni seminar.
Millega tegu, selgitab EELK esindaja KALMEs, raadioajakirjanik Meelis Süld. „Meie mõte on olla kirikutele nende kommunikatsioonitöös toeks. Oleme mõelnud, kuidas oma tööd teha. Kõige praktilisem on teha seda seminaridena. Läbi aegade on korraldatud näiteks uudiste kirjutamise, avalike suhete kujundamise või kommunikatsioonistrateegia koostamise jm seminare. Seekord keskendume kriisikommunikatsioonile ehk sellele, et kui on näiteks kiriku suhtes negatiivne kuvand, mida siis teha ja kuidas käituda.“
Esimene seminaripäev veedetakse Helsingis, kus tutvutakse lähemalt Soome luterliku kiriku kommunikatsioonitööga, teisel päeval kuulatakse Tallinnas kommunikatsiooniala eksperte ning püütakse lahendada ka praktilisi ülesandeid.
„Oleme mõelnud lahendada näiteks olukorda, kus kiriku esindajal tuleb hakkama saada ründava ajakirjanikuga,“ selgitab Süld seminari plaane. „Kuidas käituda kiriku suhtes pahatahtlikuna näiva ajakirjanikuga. Näiteks Ungari kirik on olnud ühiskonna väga tugeva kriitika all, sellepärast, et nad toetavad pagulaste vastuvõtmist. Ungari riik seda ei toeta ning kirik ujub seal riigi ja ühiskonnaga vastuvoolu. Kuidas peaks sellises olukorras käituma kirik?“
Arenev organisatsioon
Euroopa luterlike vähemuskirikute kommunikatsiooninõukogu on 1970. aastatel Luterliku Maailmaliidu (LML) juurde asutatud organisatsioon, mille liikmed on kirikud. Algselt oli see loodud sillaks Lääne- ja Ida-Euroopa kirikute vahel. KALME kaudu viidi ellu mitmesuguseid projekte ja hoiti ida-lääne suhtlust ülal. Piltlikult öeldes oli Berliini müüri langemise järel vaja uuesti mõtestada KALME vajalikkus.
Selgituseks mõiste „vähemuskirikud“ kohta ütleb aastaid KALME eestseisuse liige olnud Süld, et siin on kaks põhjendust: „Näiteks Itaalias või Prantsusmaal ongi luterlik kirik väike võrreldes mõne teise kirikuga. Teiselt poolt aga on maad, kus kristlik kirik on rahva enamuse suhtes vähemuses, nii nagu on Eestis.“
Mõned aastad oli organisatsioon varjusurmas, kuid eelmisel aastal tuldi taas paar korda kokku. Praegu on KALME ametlikult LMLi projekt.
„On väga oluline, et erinevate luterlike kirikute kommunikatsioonitöötajad saaksid omavahel kogemusi vahetada. Kõikides teistes LMLi regioonides peale Euroopa on olemas kommunikatsioonivõrgustikud. Ainukene ongi siin KALME, mis aga ühendab vähemuskirikuid. Mõtlemiseks on, kas laieneda tulevikus ka suuremate kirikuteni. Üks põhjus, miks me Soome läheme, ongi see. Võib öelda, et KALME on praegu arenemisfaasis.“
Tiiu Pikkur
KALME
Euroopa Luterlike Vähemuskirikute Kommunikatsioonikomitee (saksa keeles Kommunikationsausschuss Lutherischer Minderheitskirchen in Europa)
Asutatud 1977
Eesmärk: vastastikune abi meediatöös
Liikmeskirikud 14 riigis: Eestis, Lätis, Austrias, Hollandis, Iirimaal, Itaalias, Poolas, Prantsusmaal, Rumeenias, Slovakkias, Sloveenias, Tšehhis, Ungaris, Venemaal