Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Olla sillaks koguduse ja üldkiriku vahel

/ Autor: / Rubriik: Uudis, Uudised / Number:  /

Lilled mantlipärijale. Rohkete õnnitlejate hulgas oli ka endine koguduseõpetaja Ivar-Jaak Salumäe. Foto: Tiiu PikkurPühapäev, 21. veebruar jääb kindlasti Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse ajalukku, sest just sel päevas seati ametisse koguduse uus õpetaja Urmas Viilma.
Ametisseseadja oli peapiiskop Andres Põder, teda assisteerisid praost Jaan Tammsalu ja titulaarpraost Ivar-Jaak Salumäe. Kaasa teenisid emeriitpeapiiskop Kuno Pajula, abipraost Patrik Göransson ja koguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt, jutlustas Urmas Viilma. Muusikaga teenisid organist Kadri Ploompuu ja koguduse koor Laudate Dominum Veljo Reieri dirigeerimisel.
Peapiiskop iseloomustas Urmas Viilmat kui kogemustega õpetajat, konsistooriumi assessorit ja kantslerit. Tallinna Piiskoplik Toomkirik on EELK peakirik, olles juba aastasadu Eesti kirikute emakirik – matrix ecclesiae. Siinse hingekarjase töö on tihedalt seotud peapiiskopi ja kogu kirikuga, ka riiklike üritustega. Õpetaja on nagu sillaks toomkoguduse ja üldkiriku vahel. Toomkoguduse poole pöördudes sõnas peapiiskop: «Võtke õpetaja Viilma vastu Kristuse sulasena ja olge talle toeks tema töös!»
«Suure hingevärina ja aukartusega olen tõusnud täna siia selle katedraali kantslisse,» sõnas Viilma. «Omal kombel on see hetk erakordne, sest mitte kunagi varem ei ole ma toomkiriku kantslis viibinud. Olen küll mitmel korral siin vaimulikuna teeninud, sakramenti pühitsenud, vaimulikus ametis või kirikulisena olnud. Sümboolne on esmakordselt siit kantslist sõna kuulutada just päeval, mil mind selle koguduse sõnakuulutajaks on seatud.»
Viilma lisas veel, et omamoodi tähenduslik on see, et oma esimest kogudust Pärnu-Jaagupis teenis ta 11 aastat sama altaripildi ees, mis kaunistab toomkiriku altarit. Pärnu-Jaagupis on ainuke selle maali koopia. Õpetaja ametivande andis ta samuti sama altari ees peapiiskop Jaan Kiivitile. «Vaimuliku amet on raske, kuid ka kaunis. Selle ameti kaunidus seisneb eesõiguses teenida Jumalat ja kogudust, inimesi, kelle hingekarjaseks ja vaimulikuks teenijaks mind seatud on.»
Õpetaja Viilma muretses jutluses aastasadu püsinud väärtuste muutumise üle, kus ka kirikul soovitatakse kaasa minna üldiste muutustega. Ajaga kaasa minek ei tohi siiski saada kiustatusele allumiseks. Kuskil on ometi piir, mida ei saa ületada. Et kiusatusi võita, saame loota vaid Jumalale.
Jumalateenistuse järel oli palju õnnesoove ja tervitusi. Teiste seas tervitasid uut õpetajat sõpruskoguduste esindajad Rootsist ja Soomest, Urmas Viilma leeriõpetaja Toomas Paul ja spordiõpetaja Sirje Kiivit. Koguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt soovis õpetajale jõudu ja edu, tegemaks head koostööd. Vabariigi aastapäeval, 24. veebruaril astub toomkoguduse õpetaja Viilma sõna otseses mõttes kogu Eesti rahva ette – toimub ju aastapäeva peajumalateenistuse teleülekanne toomkirikust.
Tiiu Pikkur