Juhime tähelepanu, et tegemist on vana postitusega, seoses millega võib esineda küljenduslikke nõrkusi.

Olevipäevast on saanud hinnatud traditsioon

/ Autor: / Rubriik: Uudis / Number:  /


Vormsi kiriku pühaku Olavi, Norra kuninga nimepäevast 29. juulil on kujunenud saare suurim pidupäev, mida suurejoonelisemalt tähistatakse üle aasta.
«Ilm oli lihtsalt ideaalne, mitte vihmane, aga mitte ka nii kuiv, et poleks tohtinud haudadel küünlaid süüdata,» kinnitab tänavusest olevipäevast Eesti Kirikule ülevaadet andes Vormsi koguduse diakon Ants Rajando, kes saarel vaimulikuametis olnud paarkümmend aastat. Ta kirjeldab olevipäeva eelõhtul toimunud hilisõhtust mälestusjumalateenistust, mille eesmärgiks on tänada neid, keda elavate keskel enam pole.
Diakoni sõnul mõeldakse erilise tänumeelega neile, kes olid kaastegevad kiriku ülesehitamisel. Samas mälestati endisi Vormsi elanikke, koguduse liikmeid, kes saarel sündinud, kasvanud ning kirikuaeda maetud, aga ka neid vormsirootslasi, kes isade maamulda pole sängitatud, vaid puhkavad pagulastena võõrsil.
Öise teenistuse tarbeks kasutati kirikus elektrivalgust minimaalselt: pingiotste küünlajalgades põlevate küünalde leek lõi pühakotta hubaselt ebamaise valguse.
«See oli ilus pilt, kui kesk­ööl pärast jumalateenistust jagasime kirikulistele põlevad küünlad kallitele kalmudele viimiseks, millest surnuaed muutus tulesärast lausa valgeks,» kirjeldab Rajando kaunist vaatepilti.
Olevipäeva jumalateenistusest, millega märgiti Vormsi Püha Olavi kiriku taaspühitsemise 22. aastapäeva, võttis osa ligi poolsada kirikulist, nende hulgas endised vormsirootslased ja nende järeltulijad.
Jumalateenistusel teenisid praost Tiit Salumäe, Tallinna Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson ja diakon Ants Rajando. Jutlustas Soome luterliku kiriku rootsikeelse Porvoo piiskopkonna piiskop Björn Viks­t­röm, kelle onu, piiskop Erik Viks­tröm osales Vormsi kiriku taaspühitsemistalitusel 1990. aastal.
Teenistuse lõppedes anti EELK koostöömedal Riitta Liisa Pöyhönenile ja praost Jukka Yrjöläle. «Nendega seob Vormsi kogudust 12 aasta pikkune soe sõprus ja hea koostöö, raske on ette kujutada Vormsi koguduse käekäiku ilma soome sõprade igakülgse abita,» kinnitab diakon Rajando, tundes heameelt, et kiriku koostöömedali üleandmisega seoses oli võimalik kinnitada koguduse tänulikkust lahketele abilistele.
Peale Vormsi kiriku kannavad Eestis püha Olavi nime veel Oleviste ja Nõva kirik.
Liina Raudvassar